Mazepin obtěžoval ženu. Vyhoďte ho z F1, žádá petice (aktualizováno)

Je to jen pár dní, co byl Nikita Mazepin potvrzen u Haasu a už se proti němu podepisuje petice.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Mazepin obtěžoval ženu. Vyhoďte ho z F1, žádá petice (aktualizováno) | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Nikita Mazepin vzbudil bouři nevole videem ve stories na svém Instagramu, na kterém obtěžuje ženu (video již bylo smazáno).

Na webu change.org vznikla proti Mazepinovi petice, která žádá jeho konec ve formuli 1. Petice argumentuje Mezinárodním sportovním řádem. V příloze B se zjednodušeně řečeno píše, že držitel licence se musí vyvarovat chování a jednání, které poškozuje jméno FIA, jejích orgánů, členů nebo obecně motorsportu. 

Haas situaci řeší

Haas už na situaci reagoval.  Vydal prohlášení, podle kterého „neschvaluje chování Nikity Mazepina ve videu, které bylo nedávno zveřejněno na jeho sociálních sítích“ a označuje ho jako „odporné“. Tým také říká, že „záležitost je řešena interně“.

Mazepin se později omluvil. „Chtěl bych se omluvit za své nedávné činy, a to jak z hlediska mého vlastního nevhodného chování, tak ze skutečnosti, že byl zveřejněn na sociálních médiích,“ uvedl. 

„Jako jezdec F1 se musím držet vyššího standardu a uznávám, že jsem zklamal sebe i mnoho lidí. Slibuji, že se z toho poučím.“

Steiner hájí Mazepina. I Lauda byl platící jezdec

Steiner hájí Mazepina. I Lauda byl platící jezdec

Není to první incident

Rozhodně se nejedná o první kontroverzní krok, kterého se Mazepin dopustil. Kromě tvrdých soubojů, které jsou často za hranou pravidel, má problémy i mimo trať. V roce 2016 v evropské F3 napadl a udeřil pěstí Calluma Ilotta, za což dostal zákaz startu v jednom závodě.

Tehdejší šéf Ilotta Frits van Amersfoort označil trest za směšný a to zejména z toho důvodu, že Mazepin Ilotta udeřil dvakrát. Pokud by to bylo jednou, bylo by možné to vysvětlit zkratem a emocemi. 

Další článek: MiniDrivers a GP Sachíru 2020

15. ledna | Romain Grosjean by mohl letos závodit v IndyCar. Je spojován s týmem Dale Coyne Racing
15. ledna | Zatímco Leclerc je v karanténě, Sainz je v Maranellu. Poprvé usedne do simulátoru Ferrari.
15. ledna | Junioři Red Bullu Jüri Vips a Liam Lawson budou ve formuli 2 jezdit za tým Hitech. Ve formuli 3 pak budou za stejný tým jezdit další junioři Red Bullu Jak Crawford Ajumu Isawa.
14. ledna | Kevin Magnussen se stal otcem, narodila se mu dcera Laura.