Max Mosley si zvykl znevažovat své soupeře

A to mu na popularitě nepřidává.

Prezident FIA Max Mosley je podle Bernieho Ecclestona někdo, kdo se vyžívá ve sporech. To řekl šéf formule 1 o svém dlouholetém partnerovi v době, kdy pomáhal shánět hlasy na jeho sesazení po vypuknutí sexuální aféry. Při těchto sporech navíc Mosley nejedná v rukavičkách, a to jeho pozici v očích veřejnosti ještě více zhoršuje.

Bernie Ecclestone o Mosleym řekl, že místo toho, aby své návrhy předkládal pěkně zabalené a s mašlí, má ve zvyku je druhé straně podat ve staré krabici převázané kouskem provázku. To platilo při zavádění nových pravidel do formule 1.

Zejména britská veřejnost ale prezidentu FIA zazlívá často nevybíravé vyjadřování, které při sporech používá na adresu druhé strany. Markantním příkladem z doby nedávné je trojnásobný mistr světa Jackie Stewart, který si od Mosleyho zasloužil označení "nesvéprávný hlupák" poté, co vyjádřil pochybnosti o nestrannosti FIA při řešení špionážní aféry McLaren - Ferrari.

"Je nepříjemné, že ho někteří sponzoři poslouchají, protože vyhrál pár šampionátů. Ale nikdo jiný ve Formuli 1 ho neposlouchá, ani týmy, ani jezdci. Jezdci ho mají za zábavnou figurku. Chodí oblečený jako člověk z kabaretu ze třicátých let. Je to nesvéprávný hlupák," řekl Mosley o Stewartovi v září roku 2007.

Jelikož je Stewart dislektik, bylo Mosleyho vyjádření považováno za velmi nevhodné.

Podobně nevybíravou mluvu používá prezident FIA i ve sporu s Asociací týmů formule 1. Když na začátku závodního víkendu britské Grand Prix FOTA oznámila, že zahajuje přípravy konkurenčního šampionátu, Mosley označil jednání týmů za pozérství.

"Neberu to tak vážně jako někteří lidé, protože vím, že je to jen pózování a předvádění se," řekl o iniciativě FOTA. A o několik hodin později zašel ještě dál a představitele některých týmů označil za blázny.

"Uvedl jsem to v kontextu toho, že v rámci FOTA existují dvě křídla," vysvětloval Mosley pro Daily Mail. "Jsou tam umírnění z Brawnu, McLarenu a možná Red Bullu a BMW. Pak jsou tam extrémisté - Ferrari, Renault a Toyota. Mohl jsem je nazvat ´ultras´, ale ´blázni´ znělo líp a zasmáli jsme se tomu."

Navzdory vyhrocené atmosféře nakonec došlo ve středu po britské GP k dohodě mezi FIA a FOTA. Na oficiální tiskové konferenci ve čtvrtek týmy Mosleymu poděkovaly a uvedly, že zvítězila formule 1, nikoliv jedna nebo druhá strana. Tak podle dohody měly tuto záležitost komentovat obě strany.

Ale Mosleyho podráždilo označení ´diktátor´, které měl na jeho adresu použít prezident Ferrari a FOTA Luca di Montezemolo, když poskytl rozhovor italským novinářům. Prezident FIA neváhal a přešel do protiútoku. Požadoval omluvu a zpochybnil jistotu míru ve formuli 1. K tomu se pustil do Montezemola a označil ho za figurku.

"Ve skutečnosti ani neočekávám, že se Luca omluví, nebo že to vezme zpět, jak by měl. Na druhé straně ho ale ve světě motorsportu nikdo nebere vážně. Je považován za to, co Italové označují výrazem ´bella figura´ (dobře vypadající člověk, který ale není moc chytrý). Je předsedou Fiatu, ale ten seriózní člověk, kdo to vede, je Sergio Marchionne, a nemyslím, že by si Lucy nějak moc všímal," řekl Mosley. 

Spory týmů s Mezinárodní automobilovou federací se tak často dostávají do osobní roviny, o čemž svědčí také nedávný odchod Rona Dennise do ústraní. Bývalý šéf McLarenu tím chtěl uklidnit Mosleyho, aby trest za lhaní stewardům při GP Austrálie nebyl pro tým z Wokingu příliš tvrdý.

FIA bude ale mít s největší pravděpodobností nového prezidenta letos v říjnu, a proto se hledá nástupce Maxe Mosleyho. To znamená, že mocenské boje nekončí a jejich ústřední postavou se podle některých zdrojů stává bývalý šéf Ferrari Jean Todt.

Ten je podle britského Timesu chráněncem Maxe Mosleyho a také favoritem na zisk postu prezidenta FIA. Rozchod Todta s Ferrari se ale neměl udát v nejlepší atmosféře a týmy FOTA daly jasně najevo, že sice volbu ovlivňovat nechtějí, ale podle nich by v čele FIA neměl stát nikdo, kdy někdy byl s týmy formule 1 spojen.
Diskuze (39) Další článek: Mosley: Chci skončit. Ale pokud vypukne další konflikt, zůstanu