Max Mosley si zvykl znevažovat své soupeře

A to mu na popularitě nepřidává.
Max Mosley si zvykl znevažovat své soupeře

Prezident FIA Max Mosley je podle Bernieho Ecclestona někdo, kdo se vyžívá ve sporech. To řekl šéf formule 1 o svém dlouholetém partnerovi v době, kdy pomáhal shánět hlasy na jeho sesazení po vypuknutí sexuální aféry. Při těchto sporech navíc Mosley nejedná v rukavičkách, a to jeho pozici v očích veřejnosti ještě více zhoršuje.

Bernie Ecclestone o Mosleym řekl, že místo toho, aby své návrhy předkládal pěkně zabalené a s mašlí, má ve zvyku je druhé straně podat ve staré krabici převázané kouskem provázku. To platilo při zavádění nových pravidel do formule 1.

Zejména britská veřejnost ale prezidentu FIA zazlívá často nevybíravé vyjadřování, které při sporech používá na adresu druhé strany. Markantním příkladem z doby nedávné je trojnásobný mistr světa Jackie Stewart, který si od Mosleyho zasloužil označení "nesvéprávný hlupák" poté, co vyjádřil pochybnosti o nestrannosti FIA při řešení špionážní aféry McLaren - Ferrari.

"Je nepříjemné, že ho někteří sponzoři poslouchají, protože vyhrál pár šampionátů. Ale nikdo jiný ve Formuli 1 ho neposlouchá, ani týmy, ani jezdci. Jezdci ho mají za zábavnou figurku. Chodí oblečený jako člověk z kabaretu ze třicátých let. Je to nesvéprávný hlupák," řekl Mosley o Stewartovi v září roku 2007.

Jelikož je Stewart dislektik, bylo Mosleyho vyjádření považováno za velmi nevhodné.

Podobně nevybíravou mluvu používá prezident FIA i ve sporu s Asociací týmů formule 1. Když na začátku závodního víkendu britské Grand Prix FOTA oznámila, že zahajuje přípravy konkurenčního šampionátu, Mosley označil jednání týmů za pozérství.

"Neberu to tak vážně jako někteří lidé, protože vím, že je to jen pózování a předvádění se," řekl o iniciativě FOTA. A o několik hodin později zašel ještě dál a představitele některých týmů označil za blázny.

"Uvedl jsem to v kontextu toho, že v rámci FOTA existují dvě křídla," vysvětloval Mosley pro Daily Mail. "Jsou tam umírnění z Brawnu, McLarenu a možná Red Bullu a BMW. Pak jsou tam extrémisté - Ferrari, Renault a Toyota. Mohl jsem je nazvat ´ultras´, ale ´blázni´ znělo líp a zasmáli jsme se tomu."

Navzdory vyhrocené atmosféře nakonec došlo ve středu po britské GP k dohodě mezi FIA a FOTA. Na oficiální tiskové konferenci ve čtvrtek týmy Mosleymu poděkovaly a uvedly, že zvítězila formule 1, nikoliv jedna nebo druhá strana. Tak podle dohody měly tuto záležitost komentovat obě strany.

Ale Mosleyho podráždilo označení ´diktátor´, které měl na jeho adresu použít prezident Ferrari a FOTA Luca di Montezemolo, když poskytl rozhovor italským novinářům. Prezident FIA neváhal a přešel do protiútoku. Požadoval omluvu a zpochybnil jistotu míru ve formuli 1. K tomu se pustil do Montezemola a označil ho za figurku.

"Ve skutečnosti ani neočekávám, že se Luca omluví, nebo že to vezme zpět, jak by měl. Na druhé straně ho ale ve světě motorsportu nikdo nebere vážně. Je považován za to, co Italové označují výrazem ´bella figura´ (dobře vypadající člověk, který ale není moc chytrý). Je předsedou Fiatu, ale ten seriózní člověk, kdo to vede, je Sergio Marchionne, a nemyslím, že by si Lucy nějak moc všímal," řekl Mosley. 

Spory týmů s Mezinárodní automobilovou federací se tak často dostávají do osobní roviny, o čemž svědčí také nedávný odchod Rona Dennise do ústraní. Bývalý šéf McLarenu tím chtěl uklidnit Mosleyho, aby trest za lhaní stewardům při GP Austrálie nebyl pro tým z Wokingu příliš tvrdý.

FIA bude ale mít s největší pravděpodobností nového prezidenta letos v říjnu, a proto se hledá nástupce Maxe Mosleyho. To znamená, že mocenské boje nekončí a jejich ústřední postavou se podle některých zdrojů stává bývalý šéf Ferrari Jean Todt.

Ten je podle britského Timesu chráněncem Maxe Mosleyho a také favoritem na zisk postu prezidenta FIA. Rozchod Todta s Ferrari se ale neměl udát v nejlepší atmosféře a týmy FOTA daly jasně najevo, že sice volbu ovlivňovat nechtějí, ale podle nich by v čele FIA neměl stát nikdo, kdy někdy byl s týmy formule 1 spojen.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
10:28 | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.
10. srpna | F1 2018 odkaz
10. srpna | Liberty prozradila, že Carey je placen podle toho, kolik F1 vydělá...

Nejčtenější články

Hamilton jmenoval dva týmy, za které by mohl jezdit. Změnu ale neplánuje

Hamilton jmenoval dva týmy, za které…

Lewis Hamilton jmenoval dva týmy, u kterých by si dokázal představit, že by by za ně v F1 jezdil. Změnu ale neplánuje. Odchod z Mercedesu podle něj znamená odchod z F1.

14.  8.  2017 | | 73 N/A
Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 86 N/A
Ferrari podle Vettela přišlo na slabé stránky svého letošního vozu

Ferrari podle Vettela přišlo na slab…

Ferrari odhalilo slabé stránky svého letošního monopostu a ví, jak si udržet své šance v boji o letošní titul mistra světa formule 1, říká Sebastian Vettel.

13.  8.  2017 | | 89 N/A
Motokára. Stroj, na který nedají dopustit ani zkušení jezdci

Motokára. Stroj, na který nedají dop…

Motokáry jsou tradičně vnímány jako tréninkový prostředek pro budoucího hvězdy, ale ke zlepšení svých schopností jich využívá i řada předních závodníků.

13.  8.  2017 | | 11 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A