Max Mosley: F1 na Bahrajn doplatí

Formule 1 na znovuzavedení Velké ceny Bahrajnu do letošního kalendáře doplatí, myslí si bývalý šéf Mezinárodní automobilové federace Max Mosley.
Max Mosley: F1 na Bahrajn doplatí

Autor: Zuzana Kulichová

V pátek rozhodla Světová rada motorsportu o tom, že Velká cena Bahrajnu bude přesunuta na 30. října, místo Velké ceny Indie, která se tak uskuteční až v prosinci. Většina týmů s tím však nesouhlasí. Nejen proto, že by jejich zaměstnanci přišli o dovolenou, zásadním důvodem je stále ještě napjatá politická situace v Bahrajnu. Na toto téma  vyjádřil svůj názor také jednasedmdesátiletý Mosley ve svém sloupku pro Daily Telegraph.

Podle Mosleyho existuje hned několik důvodů, proč by se závod na okruhu v Šakiru neměl vůbec  uskutečnit.

„Za prvé, pokud bychom chtěli zavést ty nejpřísnější standardy dodržování lidských práv, museli bychom z mezinárodních sportů vyloučit velké množství států. Za druhé, pokud nebudeme požadovat nejpřísnější standardy dodržování lidských práv, vyvstává nám otázka: Kde je ta hranice, která by se neměla překračovat? Za třetí, není úkolem sportovních činitelů úkolovat vládu, co v zemi smí a co nesmí dělat. Politická rozhodnutí by měla náležet politikům. Sportovní činitelé jsou voleni, aby řídili sport. Člověk, který chce činit politická rozhodnutí, by měl kandidovat do politických voleb, nikoli do těch sportovních,“ prohlásil Mosley.

Mosley si myslí, že Bahrajn chce formuli 1 pouze využít k zakamuflování svých stále přetrvávajících politických problémů.

„Pokud bude sport akceptovat tuto roli, stane se jen nástrojem v rukou vlády. Pokud F1 souhlasí s tím, aby byla tímto způsobem zneužita, pak se stává spoluvinná za týrání neozbrojených bahrajnských protestantů.“

Bývalý prezident FIA také naznačil, že bahrajnská vláda usiluje o uskutečnění závodu hlavně proto, aby v očích světa urovnala svou pověst.

„To je přesně čas, kdy má F1 přijít na řadu,“ uvedl. Bahrajn prý chce jen předvést, že únorové události byly pouze malou dočasnou nesnází a že všechno je už nyní v pořádku.

„Pokud bude F1 souhlasit, stane se spoluviníkem na bahrajnských událostech a doplatí na to,“ uzavřel Mosley.

Další článek: Buemi při promo jízdě srazil diváka, který přebíhal dráhu

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton