Massa: Ze své rychlosti jsem po zranění v Maďarsku nic neztratil

Brazilec čeká na další vítězství v F1 déle než tři sezony. Těžké zranění z Hungaroringu z roku 2009 nemá podle něj na současnou formu žádný vliv.
Massa: Ze své rychlosti jsem po zranění v Maďarsku nic neztratil

Po nevydařeném loňském ročníku měl být ten letošní pro Felipeho Massu klíčový z pohledu vývoje jeho další kariéry ve formuli 1. Brazilský závodník věřil, že se mu podaří vrátit se zpět mezi nejlepší. Po pěti odjetých závodech však situace vypadá o poznání hůř, než tomu bylo v roce 2011. Massa nyní ztrácí na svého týmového kolegu Alonsa propastných devětapadesát bodů a zlepšení se ne a ne dostavit.

Rodák ze Sao Paula si je této skutečnosti vědom a usilovně pracuje, aby svoji nepříznivou bilanci co nejrychleji napravil. Důležité pro něj je mít podporu lidí z řad vlastní stáje.

"Nejsou spokojeni s mými výsledky a nejsem s nimi spokojen ani já: všichni se z toho chceme dostat a vrátit se k normálu. Je to možné. Vím, že s pomocí týmu to můžeme dokázat," reaguje Massa na nedávný vzkaz svého šéfa, který jej nabádá k lepším výkonům.

Posledním závodem, v němž stanul na stupni nejvyšším, byla Velká cena Brazílie roku 2008. Od té doby na svůj další triumf v F1 čeká. Podle úsudku mnoha lidí již není jezdec Ferrari tím, kým býval před těžkým zraněním, které utrpěl v kvalifikaci na Hungaroringu v sezoně 2009.

Také Massa si v minulosti kladl stejnou otázku velmi často. Je nicméně přesvědčen, že je stejně rychlý, jako býval před zmiňovanou nehodou.       

"Ptal jsem se na to sebe snad pětačtyřicet tisíckrát a nemyslete si, že nemám (nějaké pochybnosti). Proč bych také neměl mít? Za ty tři roky jsem toho vyhrál spoustu, jedenáct závodů, takže otázka je jasná. A není to tak, že bych skončil jen u úvah: hledal jsem odpovědi, ptal jsem na spoustu otázek a prošel jsem si mnoha lékařskými testy," přibližuje brazilský závodník.

"Všichni doktoři, se kterými jsem to konzultoval, jsou s rukou na srdci připraveni odpřísáhnout, že po tom nárazu pružinou tu nejsou absolutně žádné stopy. Pokud jde o mě, nepřipadá mi, že bych se nějak lišil od toho, jaký jsem byl před tím víkendem. Tak například, kdyby byla pravda, že už nadále nemám stejnou vůli po vítězství nebo odvahu jako dříve, jak by se dala vysvětlit skutečnost, že na startu závodu pravděpodobně stále patřím mezi nejlepší jezdce a nejsem ten typ, co by se držel zpátky, když přijde na předjíždění?" ptá se Massa.  

Brazilec připouští, že si s vozem F2012 nerozumí tak dobře jako Alonso. Největší problém mu dělá najít takové nastavení, které by jeho jezdeckému stylu přesně vyhovovalo. Díky novým úpravám, jež Ferrari představilo v Barceloně, však Massa věří, že konečně nachází správný směr: "Rozhodně se to auto neřídí snadno a je obtížné najít dobré vyvážení. Mnohokrát jsem se přistihl, jak s vozem zápasím, a za těchto podmínek je jednoduché ztratit desetinu tady a tam. Ve Španělsku jsme udělali významný krok vpřed, což jsme mohli jasně vidět na Fernandově závodním výkonu. Já jsem ale také měl dobré tempo, když jsem měl před sebou prázdnou trať."

Další článek: Jezdci Lotusu: E20 bylo doposud dobré všude, ale v Monaku nikdy nevíte