Massa: Šampionát? Můžeme zapomenout

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekFelipe Massa dneska ve Španělsku vedle šestého místa a tří bodů získal také titul Smolař dne. O čtvrté místo totiž přišel jen čtyři kola před koncem, a to poměrně nezvyklým způsobem. Začalo mu docházet palivo.

Ferrari letos už několikrát ukázalo, že strategické počty mu tuto sezonu nejdou. Takže vyvstává otázka, jestli se i tentokrát neuťalo. Massa tvrdí, že ne.

„Problém nebyl ve výpočtech, ale v autě. Nevím, jestli za to mohl lidský faktor nebo technika. Musíme se na to podívat,“ řekl.

Tým hlásil Massovi, že má moc velkou spotřebu, už v 57. kole. V tu chvíli se ale Brazilec bránil dotírání Vettela a nohu z plynu sundat nemohl. Tři kola před koncem už byla situace kritická. Massa musel Vettela pustit před sebe a výrazně zpomalit, aby spotřebu snížil. Tým doufal, že náskok na Fernanda Alonsa už ubrání. V posledním kole ale předjel Massu i ten. Nakonec je Brazilec rád, že ho nedohnal i Nick Heidfeld.

Podle pozdějšího vyjádření vedoucího inženýra týmu Chrise Dyera problém vězel v samotném tankování. „Ze spolehlivosti a řízení závodu jsme zklamaní. Felipemu se ulomila krytka na levém předním kole a při obou zastávkách jsme měli problémy s dotankováním,“ řekl Dyer.

„Bylo to frustrující. Rvete se celý závod a pak se musíte stáhnout,“ popsal Massa.

Frustrující byl pro Massu i pohled na stav šampionátu. Jenson Button ho vede s 41 body. Massa má tři. V poháru konstruktérů má Brawn 68 a Ferrari šest bodů. Massa proto přiznal, že boj o titul už je pro něj i pro Ferrari nemožný.

„Musíme být realisté. Z pěti závodů vyhráli čtyři. I kdybychom se teď mohutně zlepšili a byli o tři, čtyři desetiny vteřiny rychlejší, pořád budou sbírat body. Zapomeňte na to,“ řekl.

„V druhé části kvalifikace jsme byli o dvě desetiny pomalejší (než Brawn), v třetí o čtyři kvůli palivu. V závodě je to podobné. Dvě desetiny už udělají v závodě docela velký rozdíl,“ vysvětlil.

S vylepšeními auta byl ale Massa spokojený. „Pořád se ještě musíme zlepšit, ale když srovnáte auto, které máme teď, a to, které jsme měli před tím, udělali jsme velký pokrok. To je vážně, vážně povzbudivé,“ poznamenal.

Nebýt problémů s palivem, mohl se dnes Massa vklínit mezi vozy Red Bullu, v současnosti druhého nejsilnějšího týmu. „U Red Bullu nevím, protože jsem byl před Vettelem. Nevím, jestli jsem ho zdržoval, anebo na tom byl podobně jako já,“ řekl k tomu Massa.

Kimi Räikkönen dnes do cíle nedojel. „Jsem nešťastný, mohl jsem skončit na bodech. Ale měl jsem bohužel problém s hydraulikou,“ vysvětlil. „Auto už je lepší, ale musíme vyřešit ty problémy se spolehlivostí,“ poznamenal.

„Nejdůležitější na tomto víkendu je, že se výkon auta mnohem víc zlepšil,“ poznamenal Dyer. „Dneska jsme byli schopní bojovat s nejlepšími a měli jsme šanci dostat se na stupně vítězů,“ dodal.

„Felipe byl konkurenceschopný a není náhoda, že jsme si připsali třetí nejrychlejší čas závodu. K tomu jsme měli v předchozích závodech daleko,“ ocenil šéf týmu Stefano Domenicali.

„Tento víkend nám přinesl určité uspokojení, ale zároveň také další problémy, které přinutily odstoupit Kimiho a Felipeho připravily o dvě místa. Pro tým, jako je Ferrari, je toto nepřijatelné. Musíme reagovat, abychom získali zpět náš obvyklý standard,“ řekl Domenicali.
Další článek: Fisichella měl při poslední zastávce potíže s tankováním

14:49 | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.
13:42 | Stále se řeší situace okolo Turecka, ve kterém se sice epidemická situace zlepšuje, ale platí přísné cestovní restrikce po návratu do Velké Británie. Ve hře je prohození závodu s Baku.
8. května | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
8. května | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.