Marussia: Cesta k bodům byla dlouhá, teď je Bianchi za hrdinu

Závod v Monaku sice vyhrál Nico Rosberg, ale mužem dne byl Jules Bianchi, který získal první body pro Marussii.
Marussia: Cesta k bodům byla dlouhá, teď je Bianchi za hrdinu

Tým Marussia jede už svou pátou sezónu, byť do formule 1 vstoupila společně s dalšími týmy jako Virgin Racing.

V letech 2010 a 2011 získali Timo Glock, Lucas di Grassi a Jérôme d'Ambrosio celkem čtyři 14. místa. 

Marussia: Po loňské Brazílii jsme pařili hodně, ale počkejte dnes!

Marussia: Po loňské Brazílii jsme pařili hodně, ale počkejte dnes!

Pak přišla Marussia a nejlepším výsledkem bylo předloni 12. místo také na městském okruhu ale v Singapuru. Totéž pak zopakoval Charles Pic v Brazilii, ale ve stejném závodě vybojoval Vitalij Petrov 11. místo a díky tomu Caterham uzmul 10. příčku v poháru konstruktéru.

V roce 2013 bylo nejlepším umístěním Marussie 13. místo z Malajsie, i tak ale získala v poháru klíčové desáté místo a tedy peníze z televizních práv.

Letošním nejlepším místem bylo 13. a to zásluhou Maxe Chiltona v Malajsii a v Bahrajnu. A pak to přišlo. Jules Bianchi získal v Monaku první dva body.

Je pravdou, že Bianchi těžil z velkého množství odstoupení, což měla být šance pro nové týmy, jak si mohou i ony sáhnout na body. Bohužel pro ně, současná F1 je typická vysokou mírou spolehlivosti a ani nehod není tolik.

Bianchi ale v Monaku předvedl velmi dobrý výkon a to navzdory třem penalizacím. Tu první dostal po výměně převodovky, kdy klesl na startu na 21. místo. Během závodu pak dostal pět sekund za špatné postavení na startu. Bohužel tým neměl nastudovaná pravidla a Bianchi si trest odpykal během zastávky v boxech ve chvíli, kdy byl na trati safety car. To se nesmí, což je logické. Trest by se během safety car fáze ihned vytratil. 

Za prohřešek dostal Bianchi dalších pět sekund k výslednému času a ztratil jednu pozici, body ale do cíle přesto dovezl.

Podle Bianchiho nebyl výsledek náhoda, ale stálo za ním také zlepšení, kterého tým dosáhl ve Španělsku. 

Bianchi samozřejmě dostal gratulace ze všech stran a to třeba i od Fernanda Alonsa. „Je to fantastické, jsem za něj šťastný. Jules je nejen člen Akademie Ferrari, ale také můj přítel. Trávíme hodně času společně v Maranellu, hrajeme fotbal, jezdíme na kole a budeme spolu cestovat na některé závody”, říká Alonso. 

Další článek: Hamilton chtěl, aby mu tým pomohl dostat se před Rosberga

9:47 | Red Bull za chvíli uveřejní video, které natáčel v Česku a na Slovensku. Sledujte premiéru živě na Youtube: odkaz
9:05 | U Ferrari očkují nejen zaměstnance, ale začínají očkovat také jejich rodinné příslušníky...
14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00