Marrákeš ePrix: Rosenqvist v závěru okradl o vítězství Buemiho

Marocká metropole Marrákeš dnes v podvečer hostila třetí závod sezóny Formule E 2017/2018. O vítězi spíše poklidného závodu se rozhodlo až v samém závěru.

Z pole position do dnešního závodu odstartoval Švýcar Sébastien Buemi z týmu Renault e.dams, který vyhrál kvalifikaci s časem 1:20.355. Za Buemim se v superpole seřadili Sam Bird (Virgin), Felix Rosenqvsit (Mahindra), Jose Maria Lopez (Dragon) a Lucas di Grassi (Audi).

Po startu závodu se situace na pozicích zajišťující stupně vítězů nezměnila, Buemi uhájil vedení před dotírajícím Birdem a třetím Rosenqvistem.

K prvnímu dramatickému okamžiku došlo v úvodu druhého kola, kdy se do hodin dostal Brit Alex Lynn po kontaktu s pilotem Audi Danielem Abtem. Abt byl po tomto incidentu označen sportovními komisaři za viníka a musel si odpykat penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou.

K podobnému incidentu došlo i o kolo později, kdy se po kontaktu s Andre Lottererem roztočil druhý pilot Renaultu Nicolas Prost.

Úřadující šampion Formule E a pilot Audi Lucas di Grassi nemohl během kvalifikačního superpole naplno dokončit své rychlé kolo z důvodu technických potíží. Týmu Audi se u Brazilcova monopostu nepodařilo před závodem odstranit veškeré neduhy a jeden z favoritů letošní sezóny tak musel již v sedmém kole odstoupit.

V šestnáctém kole závodu musel kvůli technickým problémům odstoupit i Andre Lotterer. Jeho monopost Techeetah zůstal stát v nebezpečném místě, a tak byla na trati vyhlášena plná žlutá fáze. Té využila většina startovního pole pro zastávku v boxech a výměnu monopostu.

Pit stopy proběhly v Marrákeši bez potíží a příliš změn na čele nepřinesly. Po návratu na trať byl stále ve vedení Sébastien Buemi před Felixem Rosenqvistem, který těsně před zajetím do boxů na trati předjel Sama Birda.

Buemimu se však nedařilo vypracovat si na švédského pilota na druhém místě dostatečný náskok, což se nakonec Švýcarovi ve službách Renaultu vymstilo. Během devětadvacátého kola ze třiatřiceti celkových Rosenqvist zaútočil na vnitřku jedné ze zatáček a dostal se před Buemiho do vedení závodu.

Felix Rosenqvist tak získal třetí vítězství ve Formuli E v kariéře a zároveň třetí triumf v historii série elektrických monopostů pro indický tým Mahindra.

Druhý dojel Renault Sébastiena Buemiho před třetím monopostem Virgin Brita Sama Birda. Čtvrté místo pro Jaguar získal Nelson Piquet Jr. a elitní pětku v cíli uzavřel Jean-Éric Vergne z týmu Techeetah.

Zmar Audi pokračuje

Velmi špatný start do sezóny 2017/2018 prožívá tovární stáj Audi. Po třech závodech má německá značka na kontě pouze jedenáct bodů.

Na začátku prosince v Hongkongu však situace vypadalo mnohem růžověji. Daniel Abt dokonce zvítězil v jednom ze dvou závodů, za krátko byl ovšem diskvalifikován.

Šampión sezóny 2016/2017 poté v asijském velkoměstě nezískal ze dvou závodů ani jeden bod a na nule zůstává i po závodě v Marrákeši, kde ho zradila technika. Body týmu Audi nepřinesl ani Daniel Abt, který dnes skončil jedenáctý.

Lucas di Grassi prožívá ze všech dosavadních šampionů Formule E nejhorší start do „pomistrovské“ sezóny, když po třech závodech stále nezískal ani jeden mistrovský bod.