Marko: Zisk pole position byl pro Verstappena v Imole zásadní. Jinak by nevyhrál

Marko: Zisk pole position byl pro Verstappena v Imole zásadní. Jinak by nevyhrál

Konzultant Red Bullu Helmut Marko tvrdí, že kdyby Max Verstappen nestartoval v Imole z prvního místa, z vítězství v závodě by se neradoval.

Max Verstappen během uplynulého víkendu v Imole ukázal, že se mu v roce 2024 v kvalifikacích mimořádně daří.

Ziskem dalšího pole position prodloužil nejen svou letošní neporazitelnost, ale vedle toho vyrovnal i rekord Ayrtona Senny v počtu vyhraných kvalifikací v řadě. Vybojovat v pořadí devátou pole position za sebou bude mít Verstappen již tento víkend v Monaku.

Podle poradce Red Bullu pro motorsport Helmuta Marka bylo přitom kvalifikační vítězství v Imole pro Verstappena zásadní. 

„Pozitivní bylo, že se technikům podařilo nastavit vůz pro kvalifikaci tak, že Max mohl získat pole position. Možná v tomto ohledu příliš pracovali na kvalifikační rychlosti a méně na závodní...,“ uvedl Marko ve svém sloupku pro Speedcafe.

„Bylo to ale naprosto nezbytné, protože kdyby Verstappena nestartoval v Imole z prvního místa, nikdy by ten závod nevyhrál,“ přiznal Rakušan, který zároveň poukázal ještě na jeden faktor, se kterým se Nizozemec dokázal v Itálii dobře vyrovnat.

Šlo o dodržování tzv. traťových limitů. Pilot Red Bullu je na cestě za svým vítězství několikrát porušil a přibližně 15 kol před cílem dostal finální varování s tím, že pokud limity ještě jednou nedodrží, získá 5sekundovou penalizaci. Ta by ho odsunula na druhou příčku za Landa Norrise, jenž na něj v závěrečné fázi závodu hodně tlačil.

„To bylo velmi kritické. Posledních 10 nebo 15 kol pro něj bylo nejtěžších ve velké ceně a nemohl si dovolit udělat další chyby,“ konstatoval Marko.

Doporučujeme

Články odjinud