Marko mi do vedení týmu nezasahuje, tvrdí Horner

Šéf Red Bullu Racing Christian Horner si stojí za tím, že on sám rozhoduje o tom, co bude dělat jeho tým. Nikdo mu nic nediktuje, ani poradce Helmut Marko.
Marko mi do vedení týmu nezasahuje, tvrdí Horner

Marko je často považován za šedou eminenci Red Bullu a prodlouženou ruku majitele Dietricha Mateschitze. Spekuluje se, jak moc se podílí na rozhodování. Horner však říká, že nijak.

"Já mám plnou odpovědnost za chod týmu, na okruzích i v továrně," vysvětloval Autosportu. "Reportuji přímo Dietrichovi, který je vždy velmi nápomocný. Nastavuje vysoké standardy."

"Helmut má zodpovědnost jinde, u programu pro mladé jezdce, ale nemá žádnou provozní zodpovědnost, ani nijak nezasahuje do toho, jak fungujeme jako závodní tým. Je poradcem Dietricha, samozřejmě velmi zkušeným."

"V rámci své role v korporátním světě Red Bullu, když je to teď tak velká společnost, umožnil Red Bullu Racing, aby si zachoval svoji nezávislost. To mi umožňuje pracovat s volností řídit tento byznys a tým, jak považuji za vhodné."

Marko se sice často prezentuje ostrými poznámkami, jako byla třeba kritika Marka Webbera, podle Hornera to ale nemá žádné dopady na fungování týmu.

"O Helmutovi musíte vědět, že je závodník a soutěživý člověk," poznamenal. "Pro vás (novináře) je skvělý, protože když ho popíchnete, vždy dostanete vyjádření. Věci říká tak, jak je vidí, a to nemusí být špatné."

Horner si je svojí pozicí jistý, a proto si nedělá těžkou hlavu z kritiky, která mu bývá adresována, ať už třeba kvůli stanovisku týmu k Dohodě o omezení zdrojů nebo z důvodu nevydařené týmové režie v Malajsii.

"Jsem posuzován podle toho, co dokážu, ne podle toho, jak jsem populární," upozornil. "Myslím, že jsem dokázal hodně před svým příchodem do formule 1, a dokázal jsem hodně ve formuli 1."

"Nejsem posuzován podle toho, co říkám, ale podle toho, co dělám. To, co jsme u Red Bullu dokázali - zatím 36 vítězství, 48 pole position a šest titulů - ukazuje, že jsme se dostali do skupiny velmi vybraných týmů."

"To se vám nepodaří bez disciplíny, bez organizace a bez pokrytí všeho, zvlášť když stojíte proti kvalitě soupeřů, se kterými soutěžíme."

Další článek: V Duxfordu se znovu testuje, začal Lotus, pokračovat bude Force India

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?