Marko chce pro Hamiltona zákaz startu za kolizi s Verstappenem

Poradce Red Bullu Helmut Marko se domnívá, že Lewis Hamilton by měl dostat zákaz startu ve formuli 1 za kolizi s pilotem Red Bullu Maxem Verstappenem v prvním kole Velké ceny Velké Británie.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Marko chce pro Hamiltona zákaz startu za kolizi s Verstappenem | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Ke kontaktu Hamiltona s Verstappenem došlo během ostrého souboje v prvním kole v zatáčce Copse na britském Silverstonu, když první dva muži průběžného pořadí bojovali o první místo v závodě.

Verstappen byl části vozu před Hamiltonem, když Brit narazil do pravého zadního kola jeho red bullu a Verstappen následně tvrdě narazil do bariéry z pneumatik.

Hamilton dostal od sportovních komisařů 10sekundovou penalizaci, kterou si odpykal během zastávky v boxech. Přesto nakonec Hamilton dokázal domácí velkou cenu vyhrát.

V rozhovoru pro Sky Germany Marko řekl, že by podle něj měl Hamilton dostat přísnější trest.

„V normálním sportovním řádu tohle nemůžete dělat. Nevím, jaký by byl maximální trest, ale takové nebezpečné a bezohledné chování by mělo být potrestáno zákazem nebo něčím takovým,“ řekl Marko.

Podle Marka je Hamilton jasným viníkem kolize kolize, ke které došlo ve velmi rychlé zatáčce Copse.

„Pokud se pilot svým předním kolem tvrdě dotkne našeho zadního kola, pak to v nejrychlejší zatáčce trati není závodní nehoda. Je to nebezpečné chování.“

Když byl pak Marko novináři informován, že podle Mercedesu za nehodu může naopak Verstappen, odvětil: „Pak jsou všichni slepí. Opakované záběry to ukázaly poměrně jasně. Svým levým předním kolem najel do našeho pravého zadního kola a poslal Verstappena do bariéry.“

Podle údajů měl Verstappenův náraz do bariéru sílu 51 G. Kvůli opravě bariéry musel být závod asi na půl hodiny přerušen.

Fanouškovské video z nárazu

Další článek: Jezdcem dne se v GP Velké Británie 2021 stal Leclerc

9:28 | Jezdci Ferrari opět testovali ve Fioranu s vozem SF71H. Důvod není znám, ale může to souviset s kalibrací nového simulátoru, která právě probíhá...
20. července | V Silverstonu pokračují letošní testy 18palcových pneumatik. Nastoupí Red Bull (jen dnes) s Albonem. Dále Aston Martin a Haas (dnes a zítra a nasadí závodní jezdce).
19. července | Testovací jezdec Ferrari Callum Ilott se zúčastní Le Mans. Pojede za tým Iron Lynx s vozem Ferrari.
18. července | Verstappen byl propuštěn z nemocnice.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00