Mark Webber vydělává milióny, ale velmi nerad utrácí

Nové auto považuje za vyhozené peníze.
Piloti formule 1 patří mezi nejlépe placené sportovce světa, i když jsou mezi nimi velké rozdíly. Mark Webber se se svými miliónovými výdělky řadí do průměru, ale přiznává, že rád šetří, aby měl jistotu pro budoucnost.

Za sezónu 2008 si Webber vydělal 8,5 miliónu dolarů a k tomu dodává: "Ale řadím se k průměru toho, co si jezdci ve formuli 1 vydělávají. Asi nejsem ten nejlépe placený, ale asi také nepatřím mezi ty nejhorší. Red Bull mi vyplácí peníze každé čtvrtletí."

První peníze si Webber začal vydělávat na brigádě při škole, pracoval na motokárové dráze za 4 libry na hodinu. V roce 1996 se přestěhoval do Velké Británie, aby závodil ve formuli Ford. V té době si musel shánět osobní sponzory a finančních prostředků neměl nazbyt. Přes závody FIA GT, 24 hodin v Le Mans a F3000 se propracoval až do formule 1.

I když v současnosti nestrádá, své peníze nerad utrácí a snaží se šetřit. V Británii bydlí již čtvrtým rokem v domě s pěti pokoji, který by chtěl během Olympijských her pronajímat.

Za svoji nejhorší životní investici považuje koupi nového vozu: "Doposud jsem si koupil jen jedno nové auto a už to nikdy neudělám. V roce 2002 jsem si koupil modré BMW M5 a byl to dobrý obchod, dostal jsem slevu asi 25 procent. Ale i tak jsem tratil asi 15 tisíc liber, když jsem ho po pár letech prodal. Utratíte hodně peněz jen za to, abyste cítili novotu, místo toho, abyste si koupili skvělé auto z druhé ruky."

V současnosti jezdí Australan v Británii v Renaultu Megane R26, který mu poskytuje Renault jako dodavatel motorů týmu Red Bull Racing. Silniční vozy však u něj nadšení nevyvolávají, protože jak sám říká, nikdy se nemůžou vyrovnat závodním speciálům F1, které řídí na okruzích.

Utrácet peníze Webberovi nejméně vadí, když jde o motorky. "Vlastním jen jednu, ale určitě bych jich mohl mít více. Můj otec má obchod s motorkami a říká, že dokud bude žít, tak já žádnou mít nebudu. Stále žije a já jsem si tady v Británii koupil motorku. Je to Yamaha Fazer 600, koupil jsem ji za 5 tisíc liber. Miluji pohled na nové motorky, jsou nádherné a velmi rád sleduji MotoGP v televizi."

A utratil Webber někdy své peníze za něco extravagantního? "Prošel jsem si dobou, kdy jsem kupoval hodinky, takže asi moje Rolexky a Tag Heuery. Ale to bylo zábavné. Mám je rád a nosím je, na dlouho pro mě zůstanou mimořádné."

Za svůj nejlepší počin v oblasti financí považuje Webber přechod v rámci své F1 smlouvy z dolarů na eura a nejlépe placený úkon bylo pro něj pódium v Monaku 2006.

I když zvažuje všechny své výdaje, je Webber známý svými počiny v oblasti charity. Ostatně jeho listopadová nehoda, při které si zlomil nohu, se stala v průběhu charitativní akce s názvem Tasmania Challenge, kterou organizuje a propaguje.

"Peníze, které získáme, jdou Australské nadaci pro nemocné leukémií a na to jsem velmi hrdý. Loni jsme získali asi 250 tisíc liber," uvedl.

A jak by se dala exkurze do světa financí s Markem Webberem shrnout? Australan závodí ve formuli 1 od roku 2002 a čistě z finančního pohledu chce svoji kariéru využít k zajištění budoucnosti své a svých blízkých.

"Mám krátkou kariéru a chci, abych byl pro zbytek života v dobré pozici," dodal.
Další článek: Felipe Massa navštívil závod A1GP v Jižní Africe

Témata článku: