Marcus Ericsson vyhrál Indy 500! | Foto: IndyCar

Foto: IndyCar

Marcus Ericsson vyhrál Indy 500!

Švédský pilot Marcus Ericsson ovládl 106. ročník legendárního závodu 500 mil Indianapolis! Bývalý pilot formule 1 se ve svém monopostu stáje Chipa Ganassiho udržel na prvním místě během posledních dvou kol po restartu, díky skvělé obraně udržel za svými zády McLaren Patricia O'Warda.

Tvrdě vybojované vítězství. Tak se dá popsat závěr letošního Indy 500 z Ericssonova pohledu. Jen šest kol před koncem závodu totiž tvrdě havaroval sedminásobný šampion NASCAR Jimmie Johnson, což mělo za následek vyvěšení červených vlajek.

Po následném restartu zbývalo do odmávání cíle šachovnicovou vlajkou odjet dvě kola. Nutno dodat, že pro švédského pilota monopostu s motorem Honda to byla dvě velmi perná kola.

Ericsson se totiž v samotném závěru musel všemi možnými způsoby bránit soustředěnému tlaku ze strany Patricia O’Warda a jeho vozu týmu McLaren s motorem Chevrolet pod kapotou.

Jednatřicetiletý rodák ze švédské Kumly kličkoval na rovinkách oválu v Indianapolis tak, aby O’Wardovi nedovolil využít větrného pytle a zaútočit na první pozici.

Švédovi jeho taktika nakonec vyšla a před zraky své rodiny a přítelkyně získal největší triumf své kariéry. Marcus Ericsson se stal vítězem 106. ročníku Indy 500. O’Ward dojel druhý a třetí místo vybojoval Ericssonův týmový kolega z Ganassiho stáje veterán Tony Kanaan. Brazilskému jezdci je přitom již sedmačtyřicet let.

Využil chyb ostatních

Ericsson předvedl bezchybný závod a po celou dobu se držel v popředí. Takto zvládnutá taktika ho v závěru dostala do skvělé pozice pro boj o vítězství. Pomohl mu i start z druhé řady.

Za triumfem v posledních kolech urputně směřoval Scott Dixon startující z pole position. Novozélanďan však nakonec doplatil na svoji chybu. Na boxovou uličku najel v závěru příliš vysokou rychlostí a byl penalizován průjezdem boxy.

Jiní pro změnu bourali. Pro kontakt s bariérou nedokončil své první Indy 500 Romain Grosjean, cíl nespatřili ani Scott McLaughlin či Callum Ilott.

I díky chybám rivalů se Ericsson v závěru závodu dostal do skvělé pozice, kterou maximálně využil. V cíli si poté vychutnal tradiční mléko.

Sezona IndyCar bude pokračovat 5. června v Detroitu.

Výsledky

P Jezdec
1 Marcus Ericsson
2 Patricio O'Ward
3 Tony Kanaan
4 Felix Rosenqvist
5 Alexander Rossi
6 Conor Daly
7 Helio Castroneves
8 Simon Pagenaud
9 Alex Palou
10 Santino Ferrucci
11 Juan Pablo Montoya
12 J.R. Hildebrand
13 Josef Newgarden
14 Graham Rahal
15 Will Power
16 David Malukas
17 Kyle Kirkwood
18 Ed Carpenter
19 D.Defrancesco
20 C.Lundgaard
21 Scott Dixon
22 Marco Andretti
23 Sage Karam
24 Jack Harvey
25 Takuma Sato
26 Dalton Kellett
27 Stefan Wilson
28 Jimmie Johnson
29 Scott McLaughlin
30 Colton Herta
31 Romain Grosjean
32 Callum Ilott
33 R.Van Kalmthout

Doporučujeme

Články odjinud