Marchionne chce Alfu Romeo v F1. Jak to udělat?

V posledních letech značka Alfa Romeo obecně dosti upadla, ale nyní se to zlepšuje a součástí tohoto zlepšení by mohl být i návrat do formule 1.
Marchionne chce Alfu Romeo v F1. Jak to udělat?

„Je neuvěřitelné, jak značka Alfa zůstává v srdcích lidí,“ řekl Marchionne na nedávné tiskové konferenci v Maranellu. „Z tohoto důvodu přemýšlíme, jak bychom ji přinesli zpět, jako našeho konkurenta ve formuli 1. Pro Alfu je důležité se vrátit.“

Podmínky pro návrat Alfy Romeo, která fakticky stála u zrodu Ferrari, jsou nyní nejlepší v historii. Marchionne totiž vede nejen Ferrari, ale i koncern FCA, pod který Alfa Romeo patří.

Klepněte pro větší obrázek
Ferrari letos jezdí s logem Alfy Romeo v zadní části vozu.

Horší je to už s podobou návratu. Možností jsou fakticky tři – Alfa Romeo by mohla mít svůj vlastní tým. To je ovšem dosti nepravděpodobné. K vozu totiž potřebujete také motor a dodavatelem by v tomto případě muselo být logicky Ferrari, které ale již dodává Sauberu, Haasu a Toro Rosso. Navíc by si to vyžadovalo značné investice a úspěch by byl nejistý. 

Druhou možností je vstup Alfy jako výrobce pohonných jednotek nebo obojí (tým i výrobce), ale ani to asi není moc reálné.

Nejjednodušší variantou je tak úzká spolupráce s Ferrari. Například u Sauberu by jistě nepohrdli penězi, kdyby na svých vozech vozili loga Alfy Romeo s tím, že stejně by se jmenoval i motor Ferrari pod jejich kapotou.

Podobná varianta zde už byla. Kdyby se Red Bull dohodl s Ferrari, mohly maranellské motory pro Renault nést právě název Alfa Romeo.

Alfa Romeo účinkovala v F1 v letech 1950 a 1951 a poté v letech 1979 až 1985, kdy za tým jezdili třeba Eddie Cheever, Riccardo Patrese nebo Mario Andretti.

Kromě toho Alfa Romeo dodávala 60. až 80. letech některým týmům své motory – jednalo se třeba o Martini Racing / Parmalat Racing Team, což byl Brabham.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Vrátí se Aston Martin do F1? (aktualizováno)

9:54 | Ještě dodatek: Ferrari porušilo večerku kvůli výměně pohonné jednotky ve voze Sainze.
9:38 | U Ferrari se v noci svítilo. Tým porušil večerku (týmy to mohou udělat dvakrát ročně, tohle byl první případ).
19:25 | Honda potvrdila, že Verstappenův motor ze Silverstonu fungoval v tréninku normálně a může být dál používán.
14:43 | Red Bull propustil zaměstnance, který v soukromých textových zprávách používal rasistické výrazy. Zprávy se poté dostaly na sociální sítě.

GP Maďarska 2021

Pátek 30. července 2021
1. trénink Verstappen (1:17.555)
2. trénink Bottas (1:17.012)
Sobota 31. července 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 1. srpna 2021
Závod 15.00