Marchionne chce Alfu Romeo v F1. Jak to udělat?

V posledních letech značka Alfa Romeo obecně dosti upadla, ale nyní se to zlepšuje a součástí tohoto zlepšení by mohl být i návrat do formule 1.
Marchionne chce Alfu Romeo v F1. Jak to udělat?

„Je neuvěřitelné, jak značka Alfa zůstává v srdcích lidí,“ řekl Marchionne na nedávné tiskové konferenci v Maranellu. „Z tohoto důvodu přemýšlíme, jak bychom ji přinesli zpět, jako našeho konkurenta ve formuli 1. Pro Alfu je důležité se vrátit.“

Podmínky pro návrat Alfy Romeo, která fakticky stála u zrodu Ferrari, jsou nyní nejlepší v historii. Marchionne totiž vede nejen Ferrari, ale i koncern FCA, pod který Alfa Romeo patří.

Klepněte pro větší obrázek
Ferrari letos jezdí s logem Alfy Romeo v zadní části vozu.

Horší je to už s podobou návratu. Možností jsou fakticky tři – Alfa Romeo by mohla mít svůj vlastní tým. To je ovšem dosti nepravděpodobné. K vozu totiž potřebujete také motor a dodavatelem by v tomto případě muselo být logicky Ferrari, které ale již dodává Sauberu, Haasu a Toro Rosso. Navíc by si to vyžadovalo značné investice a úspěch by byl nejistý. 

Druhou možností je vstup Alfy jako výrobce pohonných jednotek nebo obojí (tým i výrobce), ale ani to asi není moc reálné.

Nejjednodušší variantou je tak úzká spolupráce s Ferrari. Například u Sauberu by jistě nepohrdli penězi, kdyby na svých vozech vozili loga Alfy Romeo s tím, že stejně by se jmenoval i motor Ferrari pod jejich kapotou.

Podobná varianta zde už byla. Kdyby se Red Bull dohodl s Ferrari, mohly maranellské motory pro Renault nést právě název Alfa Romeo.

Alfa Romeo účinkovala v F1 v letech 1950 a 1951 a poté v letech 1979 až 1985, kdy za tým jezdili třeba Eddie Cheever, Riccardo Patrese nebo Mario Andretti.

Kromě toho Alfa Romeo dodávala 60. až 80. letech některým týmům své motory – jednalo se třeba o Martini Racing / Parmalat Racing Team, což byl Brabham.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Diskuze (11) Další článek: Vrátí se Aston Martin do F1? (aktualizováno)
15:15 | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
9:38 | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.
22:47 | Théo Pourchaire uveřejnil na twitteru, že je celkově v pořádku, ale neví, zda za týden pojede. Enzo Fittipaldi je podle něj zraněný.
5. prosince | Závod F2 skončil po pár metrech nehodou na startovním roštu. Na trati je sanitka.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00