Maldonado podezřívá Williams ze sabotáže

Venezuelan zažil katastrofální kvalifikaci, když nepostoupil ani do její druhé části. Vůz se podle jeho názoru choval podivněji než kdy jindy. Williams nařčení rezolutně odmítá.
Maldonado podezřívá Williams ze sabotáže

Pastor Maldonado se s Williamsem neloučí v dobrém. Včerejší kvalifikace pak vzájemným vztahům rozhodně nepomohla. Maldonadovi se nepodařilo postoupit z Q1 a na roštu se musí spokojit s nelichotivou osmnáctou příčkou. Oproti tomu jeho týmový kolega Valtteri Bottas první část kvalifikačních bojů vyhrál, a to časem o sekundu a půl rychlejším. Co způsobilo Maldonadovu velkou ztrátu?

"Na to se musíte zeptat týmu a chlapců, co pracují na voze. Je to docela jasné. Víkend začal dost složitě, ale v kvalifikaci to bylo ještě horší. Nikdy se mi z pneumatik nepodařilo dostat sto procent. Myslím, že si někdo pohrál s tlakem a teplotami pneu. Je to zvláštní. Zbývá pak ještě jeden závod… skvělé.

Nejsem inženýr pracující na voze, takže je těžké přesně určit, v čem tkví problém. Vím jen, že vůz se z jezdeckého úhlu pohledu choval velice podivně. Nikdy jsem nic takového necítil. Monopost táhnul na jednu stranu. Je to těžké, ale nejednalo se o jeden z běžných problémů, jaké nás v této sezoně provází. Bylo v tom něco víc," dodal Maldonado.

Maldonada v sezoně 2014 u Williamsu nahradí Brazilec Felipe Massa. Společně s Venezuelanem z Grove odchází i titulární sponzor, kterým je venezuelským státem vlastněná petrolejářská společnost PDVSA. Podle všeho jak Maldonado, tak i PDVSA přestoupí k týmu Lotus, odkud odchází Kimi Räikkönen.

Claire Williams s obviněními z Maldonadovy strany pochopitelně nerozumí a odmítá je. Vyhrocené výroky po kvalifikaci považuje za afekt způsobené adrenalinem a tíhou situace:

„Kvalifikace je hodně napjatou událostí. Lidé pak často říkají různé věci. Musíme se poradit s inženýry a zjistit, co se stalo. Nikdy v historii týmu Williams bychom se něčeho takového (sabotáže) nedopustili. Uvnitř týmu, za zavřenými dveřmi, nepanuje žádná zatrpklost. Žádná taková atmosféra u nás nepanuje a také nevidím žádný problém. Pastor řekl, že chce jít do jiného týmu, což je naprosto v pořádku. Tohle je formule 1, je to v její povaze.“

Šéfredaktor webu F1Sport Tomáš Richtr považuje vypjatá vyjádření jezdců, kteří jsou po ztrátě angažmá pro příští rok zatím bez sedačky, za potenciálně nebezpečná pro ně samotné:

"Tyto projevy jezdců, kterými se ve složité chvíli prezentují Pérez nebo Maldonado, jsou perfektní pro jejich potenciální budoucí zaměstnavatele, jelikož tím prokazují vlastní těžko akceptovatelnou míru neprofesionality, Zejména Lotus tím může zjistit, že bez ohledu na to, kolik peněz by Maldonado přinesl, ve výsledku bude tratit více, než kdyby angažoval Hülkenberga."

Další článek: Šéf společnosti Quantum Ijaz ujistil, že ke vstupu do Lotusu dojde