Maldonado penalizován, Schumacher vyvázl bez trestu

Schumacher získal první pódiové umístění od svého návratu do formule 1, před stewardy ho však musel obhajovat. Maldonado byl za incident s Hamiltonem penalizován. AKTUALIZOVÁNO
Maldonado penalizován, Schumacher vyvázl bez trestu

Sedminásobný mistr světa byl obviněn z použití DRS v zóně, kde byly ke konci závodu vyvěšeny žluté vlajky. Za stejný prohřešek byl letos během GP Španělska penalizován i Sebastian Vettel.

Mark Webber, který ve Velké ceně Evropy dojel hned za Schumacherem, si na soupeřovo chování stěžoval. Šéf Red Bullu Christian Horner médiím sdělil: "Jsem si jistý, že se na to stewardi zaměří, protože pokud se na to podíváte, je to jasné. Mark nám velmi hlasitě oznamoval vysílačkou, že Michael použil DRS. Na pravé straně byla ale jasně vidět žlutá vlajka, když to měl otevřené (otvor na zadním křídle)."

Horner ještě dodává: "Z hořké zkušenosti víme, že nejste oprávněni to používat. Seb v Barceloně dostal penalizaci průjezd boxy, takže je to na stewardech."

I když je z videozáznamu jasně patrné, že Schumacherovo DRS opravdu bylo v daném momentu aktivované, na telemetrii je jasně vidět, že Schumacher po vjezdu do zóny se žlutými vlajkami zpomalil. Proto se stewardi rozhodli od trestu upustit a ponechat jezdci jeho třetí místo.

Zatímco Schumacher vyvázl bez penalizace, svůj trest si od stewardů odnesl Pastor Maldonado. Ten si dodatečnou penalizaci průjezd boxy vysloužil za kolizi s Lewisem Hamiltonem.

K Maldonadově času se tak přičte dvacet sekund, což pilota posune z desátého místa na dvanácté. Na body se tak dostane jeho týmový kolega Bruno Senna.

Maldonado incident komentoval slovy: "Nevím, proč takhle jel. Hodně se trápil kvůli pneumatikám. Byl absolutně ztracen a v tu chvíli jsem já měl velmi dobrou rychlost. On na mě předvedl velmi agresivní manévr."

Dokonce dvojitou penalizaci si od stewardů vysloužil i Jean –Eric Vergne za kolizi s Heikkim Kovalainenem. Pilot tak bude ve Velké ceně Velké Británie startovat o deset míst dále, než se kvalifikuje. Vergne navíc musí zaplatit pokutu ve výši 25 000 eur.

Penalizací pěti míst na startu do příštího závodu byl potrestán i Kamuj Kobajaši za incident s Felipem Massou.

Další penalizaci se jen těsně vyhnul Kimi Räikkönen. Ten sice oficiálně vyšetřován nebyl, dopustil se však možná přestupku. Stewardům sice neuteklo, že Kimi asi předjížděl během žlutých vlajek, nemohli se ale o svých domněnkách nijak přesvědčit kvůli špatnému úhlu záběru z kamery. Z pohledu, který jim kamera poskytla, usoudili, že svůj manévr udělal ještě před prvními žlutými vlajkami. O trestu tedy vážněji neuvažovali.

Další článek: GP Evropy 2012 - neděle