Malá velká žena. Kdo je pravá ruka Lewise Hamiltona?

Malá velká žena. Kdo je pravá ruka Lewise Hamiltona?

Pokud zrovna nesedí v mercedesu, tak prakticky neustále během víkendu formule 1 má Lewis Hamilton po svém boku drobnou blondýnu. Angelu Cullen.

Žena se silným novozélandským akcentem je jedním z klíčových členů týmu pětinásobného mistra světa formule 1 Lewise Hamiltona.

Pro Angelu Cullen začíná den s Hamiltonem hned ráno. Britského pilota vzbudí, odveze jej na okruh, objedná mu jídlo, stará se o jeho VIP hosty. Cullen přitom původně působila jako Hamiltonova fyzioterapeutka, nyní je však její role obsáhlejší.

Její životopis je velmi bohatý. Od roku 2015 pracuje pro Hintsa Performance, tedy skupinu lékařských expertů. Společnost založil finský doktor Aki Hintsa, klíčový Hamiltonův mentor v jeho začátcích u McLarenu.

V roce 2016 Hintsa zemřel v 58 letech na rakovinu. Hamilton měl k němu blízký vztah. Stejný, jaký má nyní ke Cullen. Když vloni v Mexiku získal svůj pátý mistrovský titul, byla jednou z prvních, kteří s ním sdíleli jeho radost z úspěchu.

Proč spolupráce Hamiltona s Cullen tak funguje? Odpověď přináší Pete McKnight, vedoucí coachingu a sportovní vědy v Hintsově institutu, který se s Angelou Cullen setkal poprvé v roce 2014.

„V té době Angela pracovala hlavně s firemními klienty, když ale přišla příležitost pracovat s Lewisem, řekli jsme si, proč to nezkusit. Ukázalo se to být perfektní. Lidé nedostávají vždy predispozice pro výkonnost, ale ona ano. Chápe, že na prvním místě je výkonnost. Pracovala se špičkovými britskými běžci a zkrátka ví, jak dostat sportovce na první místo,“ popisuje McKnight.

„Občas dostanete fyzioterapeuta, který se více zajímá o terapii než o sportovce. Angela je dobrý fyzioterapeut a své práci velmi dobře rozumí, na první místo ale staví Lewise. Je v tom i něco nepředvídatelného. Žena po čtyřicítce, která má doma rodinu, dvě malé děti, a pak závodník po třicítce. Mohlo by to vypadat jako zvláštní spojení, ale funguje.“

Cullen byla dříve sama sportovkyní. Za Nový Zéland hrála hokej. Úspěchu dosáhla také s britským olympijským týmem. Její svěřenci vyhráli zlato ve štafetě na 4x100 metrů na Olympijských hrách v Aténách v roce 2004.

„Lewis věří Angele, která zajistí, aby bylo všechno připraveno: jeho pití před závodem, relaxace po závodě, všechno. Funguje to jen proto, že jí důvěřuje a že mezi nimi vládne tak silné porozumění.“

Sama Cullen o své práci příliš mluvit nemůže. Důvody jsou dva. Zaprvé. Hamilton je notoricky citlivá duše a Mercedes se snaží zajistit, aby nehlídané komentáře nenarušily jeho rovnováhu. A zadruhé, tým chce vyzdvihovat kolektivní snahu a výsledek, nikoliv výkon jednotlivce.

Mezi Hamiltonovy nejbližší patří Cullen, jeho závodní inženýr Pete Bonnington a osobní poradce Marc Hynes, po každém svém vítězství však Hamilton děkuje všem členům týmu.

Velké množství členů týmu Mercedes má přípravu, kterou pro ně připravili právě Cullenini zaměstnanci v Hintsa, zejména pokud jde o snahu zmírnit účinky časových posunů.

Po sezóně 2016, ve které Hamilton prohrál boj o titul s Nicem Rosbergem, Cullen řekla: „Strávila jsem s ním celý rok a na party jsme byli možná čtyřikrát. On není party boy. Občas dělá bláznivé věci, ale ne víc než kterýkoliv normální člověk.“

„Lewis dělá více, než co vidí veřejnost. Někteří by si mohli myslet, že jen cestuje po světě a nevěnuje se přípravě, ale doma v Monaku tvrdě trénuje. Ví, jak se o sebe starat, kolik potřebuje spánku. Zná se velmi dobře a stará se o svůj vlastní trénink,“ dodal McKnight.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Doporučujeme

Články odjinud