Majitelé týmů odmítli Ecclestonovu nabídku na vyšší příjmy

Nechtějí se zavázat k účasti ve formuli 1.
Bernie Ecclestone nabídl majitelům týmů vyšší příjmy výměnou za závazek působit ve formuli 1 do roku 2012, ti to ale odmítli.

K účasti ve formuli 1 sice týmy zavazuje Concordská dohoda, ale jak ukázala praxe, příliš velký význam to nemá. Týmy jsou totiž většinou spravovány společnostmi s ručením omezeným, jež při odchodu z formule 1 prostě zaniknou. Za nedodržení závazku je pak těžké někoho stíhat.

Ecclestone proto nabídl skutečným majitelům týmů, což jsou buď automobilky nebo bohatí jednotlivci, že mezi účastníky formule 1 bude přerozdělovat 60 místo dosavadních 50 procent příjmů tohoto sportu. Výměnou za to po nich chtěl podepsat nový dokument, který by přímo je zavázal k účasti ve formuli 1 do roku 2012. Ti s tím ale nesouhlasili.

Ecclestone pro Financial Times přiznal, že mu současná Concordská dohoda neumožňuje zabránit odchodu dalších týmů. "Nejde to. Automobilky se nezavážou," řekl. Podle šéfa formule 1 jsou pro to dva důvody. "Neví, co budou dělat příští týden," uvedl a dodal, že pokud by se automobilky přímo zavázaly k účasti ve F1 na pět let, musely by započítat do svých účetních rozvah celkové náklady ve výši, která může přesáhnout 1,5 miliardy dolarů, s čímž by podle něj žádné představenstvo nesouhlasilo.

Vstupem Mercedesu do týmu Brawn GP se počet týmů automobilek zvýšil na tři. Za poslední rok odešly Honda, BMW a Toyota. Osud Renaultu je také nejistý. Určitou výjimku představuje ve startovním poli Ferrari. To se k účasti zavázalo přímo jako automobilka, ve formuli 1 působí od samého začátku a Concordská smlouva mu zajišťuje jisté výsady.
Další článek: Šéf Brawnu Nick Fry k Buttonovi: Nejsme továrna na peníze

27. února | Mercedes uveřejnil fotografii... zachycuje nové zbarvení? odkaz
26. února | Aktualizace: Alonso se nezúčastní prezentace (otázek a odpovědí médiím) při prezentaci vozu Alpine kvůli cestovním omezením.
26. února | Na Eurosportu 2 začíná první letošní závod formule E.
26. února | Fernando Alonso se nezúčastní prezentace Alpine a navazujících rozhovorů. Alpine píše o hygienických důvodech. Není zřejmé, zda jde o cestovní restrikce nebo to souvisí s jeho nedávnou nehodou.