Má Ferrari nejsilnější motor?

Ferrari vletělo do Bahrajnu jako uragán. A nemyslíme teď jen tovární tým ale také jeho zákaznické týmy. Je za zlepšením Ferrari pohonná jednotka?
Foto: Activepictures / Jiří Křenek
Má Ferrari nejsilnější motor?  | Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Všichni výrobci pohonných jednotek v zimě intenzivně pracovali. Před třemi týdny totiž došlo ke zmrazení vývoje. To také znamená, že pokud by dnes měl někdo nejlepší pohonnou jednotku, zůstalo by to tak i v dalších třech sezónách. Teoreticky. FIA umožňuje vývoj kvůli zlepšení spolehlivosti. Schovat do toho klasický vývoj ale nejde. Je ale možné vyřešit některé problémy a odemknout celý výkon.

Abychom byli přesní, tak do konce srpna je možné ještě vyvíjet MGU-K, řídicí elektroniku a baterii.

Jsme v zemi nikoho, říká o formě svého týmu Toto Wolff

Jsme v zemi nikoho, říká o formě svého týmu Toto Wolff

Má dnes Ferrari nejlepší výkon? Marc Surer si myslí, že nemá. Šéf týmu Mattia Binotto před začátkem sezóny hovořil o loňském deficitu 25 koní, který Ferrari vývojem vymazalo. Binotto uvedl, že Ferrari je nyní na úrovni soupeřů, možná lehce napřed.

Surer pro Formel1.de uvedl, že to vidí podobně. „V minulosti dosáhli dobrých výsledků s horším motorem. Nyní jsou prakticky na stejné úrovni jako Mercedes a Honda. Neřekl bych, že je někdo opravdu lepší.“

Ferrari mělo velmi silný motor v roce 2019. Poté ale přišly technické směrnice i tajná dohoda s FIA a Scuderia zažila v roce 2020 jednu z nejhorších sezón. Vloni už to bylo lepší. Ferrari na začátku roku přišlo s upgradem a ke konci sezóny nasadilo novou baterii. 

Podle Surera jde o kombinaci několika věcí. Ferrari podle spekulací vstřikovalo více benzínu, než je povoleno (minimálně občas). „A pokud vstříknete více benzinu, máte motor, který funguje dobře, pokud má dostatek paliva. To znamená, že postavíte motor, spalovací komoru, postavíte vše, co je navrženo pro dostatek paliva.“

Jenomže pak zasáhla FIA a motor Ferrari musel pracovat v podmínkách (s menžším množstvím paliva), na které nebyl zvyklý. Ferrari svůj motor vloni a letos přestavělo. Pomohl také loňský upgrade hybridní části a v Maranellu nejspíše i dobře zvládli přechod na palivo E10.

Další článek: Fotogalerie: Velká cena Bahrajnu 2022 objektivem Jiřího Křenka

18:42 | Zraněného Ralpha Boschunga nahradí v týmu Campos ve F2 tento víkend 31letý bývalý pilot F1 Roberto Merhi. V sérii jel naposledy v roce 2018.
18:36 | Vips podle Red Bullu stále zůstává mezi juniorskými jezdci týmu. Ukončení spolupráce se týkalo jen jeho role rezervního a testovacího jezdce.
10:51 | Leclerc a Binotto byli včera večer spatřeni při odchodu z restaurace v Monaku. Že by šéf přijel uklidnit Leclerca domů po dalším "selhání" týmu?
5. července | F1 chystá putovní výstavu. Podrobnosti chce uveřejnit na podzim.

GP Rakouska 2022

Pátek 8. července 2022
1. trénink 13.30–14.30
Kvalifikace 17.00–18.00
Sobota 9. července 2022
2. trénink 12.30–13.30
Sprint 16.30
Neděle 10. července 2022
Závod 15.00