Lotus: Zdání klame, sponzoři Räikkönena milují

Šéf Lotusu F1 Eric Boullier prozradil, že navzdory předpokladům mají sponzoři Kimiho Räikkönena rádi, z čehož tým pochopitelně těží.
Lotus: Zdání klame, sponzoři Räikkönena milují

Räikkönen je známý tím, že ze všech jezdců snáší marketingové aktivity kolem formule 1 zřejmě nejméně dobře. Zajímá ho jen závodění, všechno ostatní by nejraději zrušil. To ovšem neznamená, že není atraktivní pro sponzory.

Boullier to vysvětlil, když čelil otázce oficiálních stránek formule 1, kdo by letos jezdil místo Räikkönena, kdyby se s ním Lotus loni nedohodl na smlouvě. "Ah, měli jsme mnoho plánů," odpověděl. "Ale asi nebyly tak dobré. Není pochyb o tom, že angažovat Kimiho byl dobrý tah."

"Získali jsme tak víc než jen sportovní výsledky. Do naší společnosti vrátil motivaci. Je cítit, jak ho lidé obdivují. Obdiv dokáže fantastické věci a je to něco, co jsme předtím nepředpokládali. Například sponzoři ho milují, i když vědí, že má pověst člověka, kterého je těžké zvládnout. Ale to samo o sobě žádný problém není. Kimi tu hru hraje. Takže nás vpřed žene celek, ta síla."

A kdo přišel s nápadem angažovat Räikkönena? "Byl to Gérard (Lopez - majitel týmu). Měli jsme jednání s vedoucími zaměstnanci a hovořili jsme o budoucnosti týmu," popisoval Boullier. "Měli jsme seznam jezdců, o kterých jsme přemýšleli."

"Kimi na tom seznamu byl. Myslím, že Gérard chtěl Kimiho víc než kdo jiný, a tlačil na to. Ve skutečnosti to byla velmi prostá a racionální diskuze."

A tento krok Lopezovi skutečně vyšel, Räikkönen je šest závodů před koncem sezóny na třetím místě v šampionátu jezdců a stále má naději na zisk titulu. Vzhledem k současné výkonnosti Lotusu ale ne moc velkou, uznal to i Boullier, spokojil by se s titulem vicemistra.

"V ideálním světě bychom skončili na druhém místě v poháru jezdců. A zasloužili bychom si to. Všichni v tomto týmu by si tu pozici zasloužili," řekl. A kdo by v takovém případě vyhrál titul? "To nechci vědět. Druhé místo by to bylo v ideálním světě. Pravděpodobně bychom ho získali v ideálním světě, ve kterém neexistují nedokončené závody a nehody!" (smích)

Ambice má tým i v poháru konstruktérů, kde celou sezónu šlape na paty Red Bullu, McLarenu a Ferrari. Cílem Lotusu je čtvrté místo, ale Boullier si myslí, že nereálné není ani třetí místo, které teď patří Ferrari.

"Jejich komplet je rychlý, ale spoléhají se hlavně na jednoho jezdce," vysvětloval šéf enstonské stáje, proč by se mohl podařit návrat před Scuderii. "To je v pořádku, pokud jdete po poháru jezdců, ale není to dobrá strategie, když vám jde o pohár konstruktérů."

"My jdeme po poháru konstruktérů, abychom jednomu z našich jezdců dali šanci bojovat o šampionát jezdců. A Kimi je teď v pozici, ve které uděláme vše, abychom ho tlačili vpřed."

Další článek: Senna si v Singapuru popálil záda kvůli vadné izolaci

10:15 | Mick Schumacher vyhrál závod F2 a upevnil vedení v šampionátu. Druhý Cunoda. Schumacherův nejbližší pronásledovatel C. Ilott skončil třetí, na Schumachera tak má ztrátu 18 bodů. Další pronásledovatelé v šampionátu: Ch. Lundgaard nedokončil, R. Shwartzman nebodoval.
25. září | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
25. září | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink Hamilton (1:33.279)
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10