Lotus Renault by se mohl dostat do rozporu se zákazem tabákové reklamy

Po loňské aféře čárového kódu Ferrari by letos mohlo působit problémy v souvislosti se zákazem tabákové reklamy černozlaté zbarvení vozu týmu Lotus Renault GP.
Lotus Renault by se mohl dostat do rozporu se zákazem tabákové reklamy

Renault se po spojení se skupinou Lotus rozhodl pro návrat k historickým barvám týmu Lotus, které vznikly jako reklama na cigarety John Player Special (JPS). Tyto barvy chtěl původně použít také Tony Fernandes u svého týmu, ale nakonec se jich vzdal a jako jeden z důvodů uvedl, že nechce riskovat konflikt se zákazem tabákové reklamy. Jak se nyní ukazuje, měl pravdu.

Ozvala se totiž Kanada se svým velmi přísným anti tabákovým zákonem, který zakazuje veškeré formy reklamy na tabákové výrobky, včetně těch, které by mohly tabák jen vzdáleně připomínat. A barvy Lotusu Renault GP připomínají cigarety JPS, které se v Kanadě dodnes prodávají.

Červnová GP Kanady by tak mohla pro tým představovat nečekanou komplikaci. "Inspektoři by museli vyhodnotit, jestli nedochází k porušování anti tabákového zákona," řekl mluvčí kanadského ministerstva zdravotnictví pro Globe and Mail.

Jak je kanadský zákon přísný, dokazuje skutečnost, že Imperial Tobacco Canada nesmí coby výrobce cigaret JPS použít zlatočernou kombinaci ani na svém webu. "Je zcela nezákonné prezentovat jakoukoliv podobnost s cigaretovou krabičkou," řekl mluvčí výrobce. "Kdybych byl na místě Lotusu, dělal bych si starosti. Mám obavy, že kanadský zákon neznají."

Pokud se potvrdí, že by černozlaté zbarvení monopostu odporovalo kanadské legislativě, byl by tým nucen použít pro závod v Montrealu barvy jiné, na což by potřeboval povolení od FIA.

V podobné situaci bylo loni Ferrari. Pod nátlakem odborné veřejnosti loni ustoupilo a odstranilo ze svých vozů čárový kód, který připomínal krabičku cigaret sponzora týmu Marlboro. Pro letošní sezónu dokonce změnilo logo, i když by se dalo znovu polemizovat, jestli to nové nepřipomíná cigarety ještě víc. Paradoxní je, že Renault nemá nic společného s JPS a reklamu mu nedělá, jen použil líbivou historickou barevnou kombinaci.

Než ale bude Renault řešit své barvy, čeká ho vyvrcholení sporu o jméno Lotus ve formuli 1. Soud se touto záležitostí začne zabývat 24. ledna.

Diskuze (134) Další článek: Ferrari odmítá, že by se zaměřilo na italské odborníky a selhalo
17:24 | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
13:41 | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz
25. května | Antonio Fuoco ze stáje Charouz Racing System skončil v závodě F2 na 8. místě, což znamená pole position pro zítřejš… odkaz
25. května | Dnes v Monaku závodí závodí junioři a Porsche. Z jednoho Porsche uniklo na vjezdu do boxů opravdu hodně velké množství oleje.
24. května | Pneumatiková mezera bude i na Hungaroringu. Pirelli tam nominuje střední, měkkou a ultraměkkou.

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod 15.10