Lotus: Räikkönenovo vyloučení z kvalifikace nebylo spravedlivé

Tým Lotus si stojí za svým, jeho vůz neodporuje pravidlům a nadměrnou ohebnost podlahy Räikkönenova vozu způsobilo velké přetížení při nárazu.
Lotus: Räikkönenovo vyloučení z kvalifikace nebylo spravedlivé

Lotus měl problémy s ohebností podlahy letos už jednou, když komisaři otestovali monopost Romaina Grosjeana po kvalifikaci v Maďarsku. Tehdy ale FIA uznala vysvětlení, že je tento problém důsledkem poškození, ke kterému došlo za jízdy.

Stejná situace se zopakovala v Abú Zabí na voze Kimiho Räikkönena, ovšem stejné vysvětlení tentokrát stewardi neakceptovali a Fina odsunuli na konec startovního roštu.

"Máte k dispozici video záznam a máte data. Je vidět, že během jeho kola dochází ve špičce k přetížení 21 G a že pak senzor přestane pracovat, takže všechno pod ním je zničeno," hájil svůj tým šéf Eric Boullier.

"Takže já osobně úplně nesouhlasím s odůvodněním, které vedlo k tomuto rozhodnutí. Byl to normální incident."

Dílo zkázy bylo pro enstonskou stáj dokonáno, když Räikkönen kolidoval v první zatáčce s Van der Gardem a ulomil si kolo. Měl sice možnost odstartovat z boxů, čímž by se postartovní skrumáži vyhnul, ale Boullier rozhodnutí startovat z roštu nelituje.

"Pokud chcete trochu zariskovat s agresivní strategií, musíte být na trati," vysvětloval. "Start na trati byl pro nás jasnou volbou. Těch pár sekund, možná tři až čtyři, které tím získáte, můžou být přesně to, co na konci závodu budete potřebovat."

Další článek: Hamilton si pořád nerozumí s vozem a neví proč