Lotus Racing byl moc slabý, říká Proton. Líp to nešlo, namítá Fernandes

Automobilka Proton tvrdí, že se rozhodla jít se značkou Lotus vlastní cestou, protože Fernandesův tým ji špatnými výsledky nedělal dobré jméno. Majitel Lotusu Racing to ale považuje za falešný argument.
Lotus Racing byl moc slabý, říká Proton. Líp to nešlo, namítá Fernandes

Proton měl dohodu s Fernandesem, že mu pronajme jméno Lotus ve formuli 1 na pět let. Po roce ale dohodu vypověděl a Lotus použil v partnerství s týmem Renault. Fernandes si proto koupil název Team Lotus od Davida Hunta.

"Jsou důvody pro nespokojenost Protonu s poskytnutím jména týmu Lotus, protože jejich výkony nejsou dobré," řekl poradce Protonu a bývalý premiér Malajsie Tun Dr Mahathir Mohamad pro list The Star. "Lidé vnímají výkony Lotusu, takže musíme najít cestu, jak být úspěšnější. Myslím, že spojení s Renaultem je velmi dobré, protože Renaultu se daří, dokonce byli mistři světa."

S tímto tvrzením ale samozřejmě Tony Fernandes nesouhlasí. "Nevím, jak by někdo se zdravým rozumem mohl očekávat, že budeme bojovat v první polovině startovního pole nebo v horní části druhé poloviny, když jsme místo na roštu získali loni v září," řekl pro Autosport.

"Stojím si za tím, že se nám v prvním roce dařilo, a myslím, že by 99 procent lidí v paddocku se mnou souhlasilo, vzhledem k tomu, s čím jsme začínali. Vybudovali jsme prvotřídní tým, který dokázal provést zastávku v boxech stejně rychle jako Ferrari, vypadali jsme dobře, měli jsme dobrý motorhome a na trati jsme s dvěma dobrými jezdci podávali dobré výkony."

Fernandes se s Mohamadem pochopitelně neshodne ani na téma názvu Lotus. Poradce Protonu zastává názor, že Lotus je jen jeden a patří Protonu, zatímco Fernandes nehodlá nic měnit na svém plánu závodit pod názvem Team Lotus.

Další článek: Vánoce u Ferrari v Maranellu

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.