Lotus potřebuje do začátku 129 miliónů dolarů

Malajci chtějí ve formuli 1 vydělávat od první sezóny.
Malajský tým Lotus se chystá na svůj debut ve formuli 1 a vyčíslil finanční prostředky, které bude do konce příštího roku potřebovat. I když se ve vztahu ke zrušenému rozpočtovému stropu nejedná o malé částky, jsou Malajci přesvědčeni, že budou mít pozitivní bilanci hned v prvním roce.

"Potřebujeme 100 až 150 miliónů ringgitů, abychom vůz dostali na rošt. A potřebujeme 300 miliónů na celou sezónu," řekl šéf týmu Tony Fernandes.

V součtu se jedná o částku až 450 miliónů malajských ringgitů, což představuje zhruba 129 miliónů amerických dolarů.

Tým Lotus vlastní z 60 procent Tune Group Tonyho Fernandese a Kamarudina Meranuna. Zbývajících 40 procent patří výkonnému řediteli Naza Group SM Nasarudinovi. Tony Fernandes prozradil, že tým jedná s britským Litespeedem o prodeji 10procentního podílu.

I když jednání s potenciálními sponzory, mezi které patří Petronas, teprve probíhají, Malajci věří, že budou vydělávat ve formuli 1 už v první sezóně.

"Peníze vyděláme hned v prvním roce, stejně jako se nám to podařilo v našich ostatních podnicích," řekl Meranun.

Podle Fernandese bude jedním z důležitých zdrojů příjmů samotná značka Lotus. "Zpeněžíme značku Lotus. Je to jedna z největších závodních značek a nic jiného nevyvolává takové emoce, kromě Ferrari," řekl.

"Také hledáme sponzory. Je zajímavé, že nás oslovilo mnoho lidí a firem, přejí si být součástí tohoto týmu."

Kromě zmíněného Petronasu projevily zájem například Malajské aerolinky nebo společnost Genting Bhd.

Tým má v plánu zaměstnat celkem 225 lidí, včetně expertů na aerodynamiku, mechaniku a elektroniku. Sídlit bude dočasně v britském Norfolku, později by se měl přestěhovat do nově vybudované továrny na okruhu v Sepangu. Vůz by měl být připravený k první testům v únoru příštího roku.
Další článek: Hamiltonův KERS potřeboval v Singapuru jen restartovat