Lotus: Není správné, že si formuli 1 můžou dovolit jen tři týmy

Potřeba snižovat náklady je podle Lotusu aktuální víc než kdy jindy, protože příjmy většiny týmů nezajišťují dostatek zdrojů pro konkurenceschopné závodění. [ANKETA]
Lotus: Není správné, že si formuli 1 můžou dovolit jen tři týmy

O tom, že finanční problémy má většina startovního pole, se hovoří dlouhodobě. Šéf Lotusu Eric Boullier říká, že dostatek zdrojů mají jen tři stáje, a ty blokují potřebné změny.

"Problém je, že některé týmy, jako jsou Red Bull, Ferrari a Mercedes, si pořád můžou dovolit staré způsoby a hodně utrácet za auto, my ne," uvedl pro Autosport.

"Abychom udrželi týmy konkurenceschopné, potřebujeme zajistit minimální rozpočet vlastními zdroji, ale tato hranice leží nad příjmy, takže rozdíl musí dorovnávat majitelé."

"Nezapomeňte, že na začátku 90. let top tým utrácel asi 40 miliónů liber, v roce 2008 to bylo 100 miliónů liber. Ty náklady musíme snížit. Problém je, že dnes 80 procent týmů souhlasí, ale 20 procent ne. Nemyslím, že je správné, že si jen tři týmy můžou dovolit formuli 1, takže bychom měli najít cestu, jak náklady snížit."

Lotus se ale snaží i na druhé straně, pracuje na tom, aby zvýšil své příjmy. Proto prodává 35procentní podíl Infinity Racing. A ke snížení nákladů by také mělo dojít.

"Jsem rád, že se určité diskuze hýbou ve formuli 1 vpřed, FIA říká, že to chce (snížit náklady), a my chceme, aby to zajistila pravidla," pokračoval Boullier. "My jsme před pár týdny oznámili nového partnera, ještě to není hotové, ale je to na cestě."

"Jakmile to bude hotové, bude to pro Enstone nová éra, protože budeme na mnoho let finančně zajištěni na jiné úrovni. Pořád nemůžeme utrácet stejné peníze jako Ferrari a Mercedes, ale jako tým si dokážeme zajistit úroveň, na které teď soutěžíme."

Další článek: Za svůj největší kariérní úspěch považuje Brawn tituly s vlastním týmem