Lotus míří s Räikkönenem do top 3, svůj nový systém nepovažuje za klíčový

Tým Lotus sám sebe vidí jako soukromý tým, který se nemůže rovnat s těmi největšími, přesto chce letos patřit mezi tři nejlepší.
Lotus míří s Räikkönenem do top 3, svůj nový systém nepovažuje za klíčový

Enstonský tým investoval ještě pod názvem Renault do modernizace svého zázemí a vybudování nového simulátoru. K tomu angažoval Kimiho Räikkönena, aby dokázal, že se skutečně chce posunout výš.

Další pozornost Lotus upoutal, když na začátku letošního roku vyšlo najevo, že se chystá nasadit brzdový systém pro udržování stabilní světlé výšky. Ačkoliv se jedná o inovaci, kterou se snaží zkopírovat Ferrari a zřejmě i další týmy, majitel týmu Gérard Lopez ji nepovažuje za potenciálně rozhodující faktor letošní sezóny.

"Nejsem si jistý, jestli všichni kopírují náš brzdový systém," řekl pro YallaF1. "Co se nás týče, není to o jedné jediné věci, díky které by bylo auto rychlé, ale důležitý je celek a my samozřejmě pracujeme na tom, abychom měli silný komplet pro celou sezónu."

"Nepatříme mezi velké týmy formule 1, ale jsme nejlepší soukromý tým a s Kimim jsou naše úmysly jasné, naším cílem je bojovat o místo mezi třemi nejlepšími. Je velmi těžké se jim postavit, protože mají zkušenosti a zdroje."

Stejně jako vedení týmu považuje Lopez za největší problémy loňského roku zranění Roberta Kubici a nevydařený vývoj v oblasti foukání podlahy výfukovými plyny. Technická řešení tohoto druhu jsou ale letos zakázaná, takže se inženýři můžou soustředit na nový začátek.

Lotus doufá, že ho k lepším výsledkům povede Räikkönen. Ten zatím předčil očekávání už tím, jakou vyvolal reakci veřejnosti. "Musím říct, že zájem o náš tým, který nastal od Kimiho příchodu, nás velmi překvapil," přiznal Lopez.

"Věděli jsme, že je populární, ale ne v takové míře, a nečekali jsme tak dobré reakce. Co se nás týče, je skvělé, že ho máme, protože je to mistr světa s velkými zkušenostmi, a všichni víme, že je rychlý. Také je to skvělý člověk."

K druhému jezdci Lopez dodal: "Romain si zaslouží svoji šanci. Věděli jsme, že musíme mít v týmu zkušeného jezdce, takže máme Kimiho. Bohužel nejsme jako Red Bull, který má na zkoušení mladých jezdců Toro Rosso, aby nenarušilo chod hlavní stáje. Rozhodli jsme se dát Romainovi šanci, protože dospěl, v roce 2011 vyhrál GP2 a věřím, že dokáže odvést dobrou práci."

Zajímavě se majitel týmu Lotus vyjádřil také o Heidfeldovi. Šéf stáje Eric Boullier ho podle svých slov propustil kvůli tomu, aby zastavil "negativní spirálu." Lopez popsal jezdeckou změnu trochu jinak.

"Když jsme si uvědomili, že s Nickem Heidfeldem, což je velmi dobrý jezdec, neskončíme v šampionátu lépe než pátí, udělali jsme maximum, abychom pomohli mladým talentům. Jak víte, dali jsme loni šanci Brunovi Sennovi a také Vitaliji Petrovovi, který nám zůstává blízký."

Další článek: Základy hlavní tribuny budou už příští týden, ozývá se z Austinu

18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.
18. dubna | V Imole začalo pršet... zatím hlavně nad částí okruhu.
18. dubna | Technický ředitel AlphaTauri Egginton uvedl, že převodovka ve voze Cunody skončila na dva kusy...

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen