Lotus dělá dobrý dojem i na konkurenci

V prvních předsezónních testech se tým Lotus netají radostí, kterou mu dělá jeho monopost E20. Konkurence potvrzuje, že by Enstonští mohli být vážnou hrozbou.
Lotus dělá dobrý dojem i na konkurenci

V testech mají týmy různé programy a odlišné přístupy, takže výsledkové listiny je vždy třeba číst v kontextu, který ovšem vzhledem k utajování informací nemůže být nikdy kompletní. Přesto se říká, že rychlost není možné úplně schovat, takže se dá i v testech leccos zjistit.

V tomto ohledu se o překvapení v Jerezu postaral Lotus. Jeho monopost zajíždí rychlé časy s lehkostí, která se v první řadě projevuje v komentářích jezdců. Kimi Räikkönen po dvou dnech jízd označil E20 za dobré auto a Romain Grosjean jeho dojmy potvrdil. A Francouz může srovnávat s loňským enstonským vozem.

"Myslím, že tenhle je při řízení mnohem předvídatelnější, chování v rychlých zatáčkách je velmi dobré," chválil. "Autu můžete opravdu věřit, což je pro rychlou jízdu velmi důležité."

Grosjean byl ve čtvrtek nejrychlejší z vozů 2012, ale přiznal, že svůj nejlepší čas zajel s malým množstvím paliva. Nebyl ovšem sám, Hamilton prozradil o McLarenu to samé. Když Mark Webber zjistil, že Francouz zajel své maximum na střední směsi pneumatik, podotkl: "Tak to bylo velmi dobré kolo." Na druhé straně si Australanův kolega Vettel všiml dobré konzistence, s jakou Lotus zajíždí rychlé časy.

Dobré dojmy z E20 potvrzují i ti, kdo auto pozorovali na trati a srovnávali jej s ostatními, jak sedí v zatáčkách, jak brzy jezdec šlape na plyn apod. Nico Hülkenberg, který konkurenci takto studoval, popsal pro Auto Motor und Sport nový lotus jako "raketu s neuvěřitelnou přilnavostí." Bývalý mistr světa Keke Rosberg dodal, že nejlepší dojem na trati dělají Red Bull a Lotus.

Enstonská stáj však nepodléhá přílišnému optimismu. Šéf týmu Eric Boullier připomněl, že se všechny vozy do prvního závodu ještě hodně změní, takže je na jakékoliv závěry příliš brzy. Navíc rozhodující není forma v prvním závodě, ale jak tým dokáže auto vyvíjet v průběhu roku.

Lotus si ale i tak řekl v Jerezu o pozornost top týmů. "Když Grosjean zajíždí takové časy, budeme si muset dávat pozor na Kimiho. Mohl by být kandidátem na vítězství v Grand Prix," dodal Webber.

Další článek: HRT odsunulo nasazení nového vozu na třetí testy

14:18 | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
9:14 | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.
5. května | Podle italských médií Ferrari novou podlahu do Španělska nepřiveze. V Portugalsku testovaná podlaha měla být jen testovací pro potvrzení dalšího směru vývoje.
4. května | V Monaku nakonec budou i fanoušci. Kapacita bude omezena na 40 %, nutný je PCR test.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00