Lidé zapínají televizi až na Q2, říká Steiner. Je opatrně pro nový formát kvalifikace

Formule 1 zvažuje, že by od příštího roku pozměnila formát kvalifikace. Místo tří částí by měla čtyři.
Lidé zapínají televizi až na Q2, říká Steiner. Je opatrně pro nový formát kvalifikace

Diskutuje se o možnosti, že by od příštího roku měla kvalifikace čtyři místo tří částí. V každé by vypadly čtyři auta. Do poslední části kvalifikace by postoupilo osm vozů.

F1 věří, že to může přinést více akce na trati a také větší drama. Už dnes se občas stane, že v první nebo druhé části vypadne někdo z větších týmů. V novém formátu by tato možnost byla ještě pravděpodobnější.

„Vypadá to, že hodně televizních diváků zapíná až na druhou část kvalifikace,“ řekl šéf Haasu Steiner, kterého cituje RaceFans. „Na první část se nedívají.“

Změna formátu nemusí být tak jednoduchá, jak se zdá. Jde zejména o počty pneumatik. Týmy situaci analyzují. 

„Máme obavy, pokud jde o pneumatiky. Je potřeba udělat nějaké studie.“

Steiner upozorňuje, že na změně mohou vydělat velké týmy, kterým v každé části teoreticky stačí jedno rychlé kolo. Plán ale v obecné rovině podporuje. 

„Myslím, že myšlenka v zásadě není špatná. Budou kratší části a někteří to mohu pokazit a vypadnout. Každý pracuje na menším souhrnu toho, co se může stát. Pak to pošleme Rossovi a uvidíme, co udělají. Musíme se jen ujistit, že to nebude špatné, protože kvalifikační formát v tuto chvíli není špatný. Pokud to není pokažené, neopravujete to.“

Foto: Getty Images / Charles Coates

Diskuze (15) Další článek: Ferrari stojí před morálním problémem, říká Wolff
20. dubna | Tým Scuderia Praha vyhrál závod ve Spa...
19. dubna | Jenson Button se nezúčastní posledních dvou závodů WEC a to včetně Le Mans. Nahradí ho Vandoorne. Důvody? Rodinné (chce trávit více času se snoubenkou) a výkonnostní, kdy SMP Racing nestačí na toyoty.
18. dubna | Max Verstappen věří, že v polovině sezóny bude moci Red Bull vyhrávat závody.
17. dubna | Ferrari doufá, že Alfa Romeo nasadí co nejdříve novou řídicí elektroniku pohonné jednotky. Tým ji nestihl integrovat do vozu a Giovinazzi pak měl v kvalifikaci stejný problém jako Leclerc v Bahrajnu.

GP Ázerbájdžánu 2019

Pátek 26. dubna 2019
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 27. dubna 2019
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 28. dubna 2019
Závod 14.10