Lidé Räikkönena často špatně chápou, říká majitel Lotusu

Gérard Lopez poskytl coby hlavní postava za Lotusem F1 rozhovor, ve kterém se dlouze věnoval Kimimu Räikkönenovi, jehož vztah s týmem prochází těžším obdobím.
Lidé Räikkönena často špatně chápou, říká majitel Lotusu

Jaký je vztah s Kimim?
Gérard Lopez: "Dobrý. S Kimim hovořím mnohem víc, než asi lidé tuší, a jen výjimečně hovoříme o formuli 1. Poslední dobou se samozřejmě hodně dělalo z komunikace mezi Alanem Permanem a Kimim během napjatého okamžiku v závodě (v Indii), ale byla to jen jedna výměna, která trvala pár sekund z dvouletého vztahu. Určitě to nebylo nejlepších pár sekund, ale je třeba si udělat odstup a akceptovat, že ve všech vzbuzuje závodění vášně a tyto věci se občas stávají."

Jaké je pracovat s Kimim?
GL: "Z mého pohledu je Kimi často špatně chápán. Vlastně je velmi upovídaný a přátelský člověk. Jedna z nešťastných věcí na popularitě je, že lidé se to pořád snaží stavět do světla, že se bojuje. Například jsme spolu probrali fakt, že jde Kimi do Ferrari, a byla to velmi upřímná diskuze."

"Byla velmi věcná, zároveň plná emocí, a i když to může znít srandovně, je velmi lidský člověk. Celé to kolem Icemana se projevuje hlavně na trati, kde zůstává velmi klidný a je velmi dobrým jezdcem. Ve skutečnosti je to příjemný člověk, velmi upovídaný a za ty dva roky jsem si udělal ve formuli 1 kamaráda, což je na tomto místě obtížné."

Změnilo Kimiho oznámení o přestupu do Ferrari tento vztah?
GL: "Dlouho jsme měli možnost si ho udržet, ale nedokázali jsme to zvládnout včas, nebo udělat nabídku, kterou mohlo předložit Ferrari. Já jsem z toho byl smutný, protože to je jako odchod marnotratného syna. Když jsme s ním podepsali, bylo tu hodně kritiky a nedůvěry. Někteří lidé říkali, že to v sobě pořád má, a že je jedním z nejlepších jezdců formule 1, ale zároveň mnoho lidí říkalo, že to nedokáže, že má nadváhu, tohle a tamto."

"Ale my jsme mu věřili a on má velké výsledky. Jediný důvod, proč bojujeme o druhé místo v šampionátu, jsou všechny ty body, které Kimi získal. Děláme vše, co umíme, aby Kimi s týmem bojoval na špičce až do šachovnicové vlajky v Brazílii."

Co Kimi přinesl týmu za poslední dva roky?
GL: "Přinesl několik věcí, některé jsou lidem velmi zřejmé, jiné méně. První, co Kimi udělal, bylo, že už jsme neměli na co se vymlouvat. Věděli jsme, že máme jedno z nejlepších jezdců historie formule 1, takže to bylo jen o tom, jestli postavíme dost dobré auto. S Kimim jsme věděli, že máme měřítko. To lidem dalo důvěru, že cokoliv nasadíme na vůz nebo do vývoje, bude na trati maximálně využito. To bylo velmi motivující pro všechny lidi pracující v týmu a v továrně. Ve skutečnosti jste věděli, že veškeré úsilí vkládáte do něčeho, co můžete přetavit ve výkony na trati."

"Druhá věc, kterou udělal, je, že opravdu dobře zapadl k nám v rámci naší kultury. Jsme na vrcholu motorsportu, tvrdě pracující tým, ale nikdo v týmu si nemyslí, že je formule 1 elitní klub, ve kterém se nemůžete bavit, a k mnoha věcem přistupujeme uvolněně. Určitě ne k výkonnosti a určitě ne k vývoji. Není to tak klinické jako u ostatních týmu a on do toho zapadá. Pro nás byl perfektním dílem skládačky a pro něj to myslím bylo ideální místo. Pořád si myslím, že je to jedno z nejlepších partnerství ve formuli 1."

"Třetí věc, kterou udělal, je, že pomohl Romainovi jako jezdci se vyvinout způsobem, který by asi jinak nebyl možný. Kdyby měl Romain vedle sebe mladšího nebo méně schopného pilota, asi bychom pořád nevěděli, jak je Romain dobrý. Když má Romain výsledky, jaké má teď, znamená to opravdu hodně, protože jezdí vedle jednoho z asi nejlepších jezdců historie formule 1. Kimi ohromně pomohl při vývoji Romaina."

Bude Kimi scházet týmu a vám?
GL: "Bude nám scházet a opravdu si myslím, že je to jedno z partnerství ve formuli 1, které je a na které se bude vzpomínat jako na velmi speciální. Těžko se myslí na to, že příští rok nebude v našem zlatočerném voze. Myslím, že má stejné pocity. Nelitujeme, ale jsme smutní, i když to občas skrýváme. Bude nám scházet, a podle toho, jak jsme si spolu povídali, tým mu bude také scházet. Na našem vztahu to nic nemění a nemění to nic ani na faktu, že jsem určitě získal přítele, kterého budu mít i dál."

Jaká budoucnost podle vás čeká Kimiho?
GL: "Myslím, že Kimi odvede u Ferrari úžasnou práci. Viděli jsme, co dokáže, takže víme, jak silný může být."

Další článek: Sutil už ví, kde bude příští rok závodit, ale zatím to nesmí říct

14:17 | Kvalifikaci formule 3 vyhrál Dennis Hauger. Roman Staněk obsadil 14. místo.
9:57 | Tento víkend se jede také F3. Kvalifikace pátek od 13:55, Závod 1: Sobota od 10:35, Závod 2: Sobota od 16:45, Závod 3: Neděle od 12:05
6. května | Poznámky ředitele závodu v 11:51: Traťové limity v první a druhé zatáčce. Poznámky ředitele závodu v 13:49: ... a ještě 13, 14 a 15.
6. května | Podle předpovědi počasí má být v Barceloně během víkendu lehce přes 20 stupňů, v neděli by mohlo pršet.

GP Španělska 2021

Pátek 7. května 2021
1. trénink Bottas (1:18.504)
2. trénink Hamilton (1:18.170)
Sobota 8. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 9. května 2021
Závod 15.00