Lewis Hamilton byl diskvalifikován z GP Austrálie

Jarno Trulli se vrátil na třetí místo.

Mezinárodní automobilová federace znovu upravila výsledky GP Austrálie. Zrušila trest Jarna Trulliho za předjíždění pod Safety carem a z klasifikace vyloučila Lewise Hamiltona. Britský jezdec se spolu se svým týmem provinil tím, že stewardům záměrně poskytl zavádějící informace o incidentu mezi ním a Trullim.

"Po zvážení prvků, které jim byly prezentovány po GP Austrálie 2009, stewardi dospěli k názoru, že jezdec s číslem 1 Lewis Hamilton a soutěžící Vodafone McLaren Mercedes jednali způsobem, který poškodil průběh závodního víkendu. Učinili tak tím, že poskytli stewardům úmyslně zavádějící důkazy během slyšení v neděli 29. března 2009 a porušili tak článek 151c Mezinárodního sportovního kodexu."

"Jezdec číslo 1 Lewis Hamilton a soutěžící Vodafone McLaren Mercedes byli podle článku 158 Mezinárodního sportovního kodexu vyloučeni z klasifikace GP Austrálie 2009, která byla v souladu s tímto rozhodnutím upravena," uvedla FIA ve svém prohlášení.

Jarnovi Trullimu stewardi přičetli po GP Austrálie 25 sekund k výslednému času za to, že Lewise Hamiltona předjel pod Safety carem. Toyota i Trulli však tvrdili, že Hamilton zpomalil natolik, že neexistovala jiná možnost. Odvolání však tým nepodal, protože odvolání proti trestu, který Trulli dostal, není podle pravidel přípustné.

FIA v Malajsii však celou kauzu znovu otevřela, protože se objevily nové důkazy, mezi které patří rádiová komunikace týmu McLaren. Ta podle dostupných informací byla v rozporu s tím, co McLaren tvrdil po australském závodě.

Další článek: Heidfeld: KERS nám v Malajsii moc nepomůže

14:49 | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.
13:42 | Stále se řeší situace okolo Turecka, ve kterém se sice epidemická situace zlepšuje, ale platí přísné cestovní restrikce po návratu do Velké Británie. Ve hře je prohození závodu s Baku.
8. května | Podle Norrise mu Mazepin ovlivnil celou kvalifikaci. V Q1 musel nasadit druhou sadu pneumatik, v Q3 pak kvůli tomu jel první pokus na starých pneumatikách.
8. května | Poslední Nikita Mazepin dostal penalizaci 3 míst za zdržení Norrise v první části kvalifikace.