Lewis dal nohu z plynu, proto nedostal penalizaci, řekl Whiting

GP Mexika byla plná kontroverzí. Ředitel závodu Charlie Whiting proto přišel na tradiční čtvrteční tiskovou konferenci jezdců.
Lewis dal nohu z plynu, proto nedostal penalizaci, řekl Whiting

Dvě penalizace (pro Vettela, Verstappena), dvě změny pořadí a nadávky na adresu Whitinga ze strany Vettela. To byla GP Mexika. Pokud jde o nadávky, to už FIA uzavřela. Vettel se za ně omluvil Whitingovi hned po závodě a poté poslal i dopis.

„Samozřejmě to nebylo poprvé, co byly použity vulgarity,“ uvedl Whiting. „Skutečnost, že byly namířeny na mě, nebyla šťastná. Myslím, že tam byla řada polehčujících okolnosti, které vedly k Sebastianově frustraci.“

„Ale skutečnost, že mě vyhledal krátce po závodě a omluvil se, byla dostačující. Byl jsem připraven na to zapomenout a jít dál. V zápalu boje se dějí takové věci. Myslím, že jste viděli, jaká je pozice FIA v této otázce. Osobně cítím, že je to dostačující.“

„Je mi líto, co jsem řekl. Rozhodně jsem to tak nemyslel. Bylo pro mě samozřejmostí hned vyhledat Charlieho. Jsem rád, že přijal omluvu.“

Klepněte pro větší obrázek

Proč Hamilton nedostal penalizaci?

Hamilton si v Mexiku po startu zkrátil zatáčku. Totéž udělal při souboji s Vettelem Verstappen. Hamilton penalizaci nedostal, Verstappen ano.

„Myslím, že hlavní rozdíl mezi těmito dvěma... v případě Lewise byl pocit, že nezískal trvalou výhodu, zatímco Max ano,“ řekl Whiting.

„Lewis udělal na začátku malou chybu, jel přes trávu a získal na trati významnou výhodu, kterou ale okamžitě vrátil. Mezi zatáčkami 3 a 4 dal nohu z plynu. Jel na 80 % plynu, čímž tuto výhodu vrátil. Trvalá výhoda tam nebyla.“

Podle Whitinga poté vyjel navíc safety car, čímž se případná výhoda vymazala definitivně. 

„V případě Maxe a Sebastiana... Pokud by Max udělal na rovinkách totéž, určitě by ztratil místo.“

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Talent porazil peníze? Force India odmítla kvůli Oconovi nemalé peníze

15:58 | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.
22. února | Niki Lauda by dnes oslavil 71. narozeniny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00