Letošního Dakaru se účastní i bývalý pilot F1 Jan Lammers

Jak jsme vás informovali níže, na Nový rok začal letošní Dakar. Jeden z nejtěžších motoristických závodů na světě často láká i bývalé piloty formule 1. Letos na startovní listině najdeme Jana Lammerse, který pojede s kamionem značky Ginaf.

Tento Nizozemec startoval ve 23 velkých cenách formule 1 a do dalších 18 se nekvalifikoval. Narodil se 2. června 1956 a do formule 1 se dostal přes mistrovské tituly v nizozemském šampionátu cestovních vozů a německé formuli 3. V F1 debutoval v roce 1979 jako jezdec stáje Shadow, která už byla v té době těsně před krachem. V dalších dvou letech závodil s ATS a Ensignem. Úspěch však nepřišel ani v roce 1982 s vozem Theodore a tak se rodák ze Zandvoortu rozhodl formuli 1 opustit. Překvapivě se do ní na konci sezony 1992 ještě vrátil v týmu March, ale ani tentokrát nevylepšil svůj nejlepší výsledek, kterým zůstalo deváté místo z Velké ceny Kanady roku 1979.

Díky svému návratu po desetileté pauze je Lammers držitelem rekordu v časovém rozpětí mezi dvěma absolvovanými velkými cenami. V týmu March měl jezdit i v roce 1993, ale stáj nakonec do sezony nenastoupila. V polovině devadesátých let testoval vůz, se kterým chtěl tým DAMS vstoupit do F1, ale z projektu a tedy i pravděpodobného angažmá na post druhého jezdce vedle Erika Comase nakonec sešlo.

Lammers za svou kariéru vyzkoušel řadu závodních sérií, například japonskou formuli 3000, americkou sérii CART, po zkušenostech z F1 se účastnil také prestižní Velké ceny Macaa formule 3, kde třikrát dojel na pódiu, a závodil i se sportovním vozy. Mnohorkrát startoval v Le Mans, Sebringu i Daytoně. V roce 1988 vyhrál za volantem Jaguaru XJR-12 Toma Walkinshawa společně s Andym Wallacem a Johnnym Dumfriesem 24 hodin Le Mans, v roce 1990 pak s Wallacem a Davym Jonesem 24 hodin Daytony. Zkoušel i cestovní vozy, ale v posledních letech se znovu orientoval především na vytrvalostní závody. Také působil jako vedoucí nizozemského týmu v sérii A1GP a odjel tři závody Grand Prix Masters pro bývalé piloty F1.

Letos se rozhodl vyzkoušet další závodnickou výzvu. Společně se spolujezdci Emielem Megensem z Nizozemska a Charlym Gotlibem z Belgie se za volantem kamionu Ginaf zúčastní Rallye Dakar, která se jede na území Argentiny a Chile.

Další článek: Schumacher s Alonsem nejlepšími piloty posledních deseti let

19:29 | Výkonný ředitel Alpine Marcin Budkowski prozradil, že sprintové závody budou mít název superkvalifikace.
18:22 | Alpine zítra uskuteční filmovací den v Silverstonu. S letošním vozem už jezdily také týmy McLaren, Red Bull Racing, AlphaTauri, Alfa Romeo a Williams. Naopak Mercedes chce vyjet až v testech...
17:41 | Romain Grosjean si nasadil kameru na svou helmu a ukáže vám okruh Laguna Seca z vozu IndyCar. odkaz
17:26 | Pro iOs už je aplikace k dispozici. Pro Android bude brzy. Jmenuje se Williams Racing AR Launch 2021.