Letošní změnou pravidel F1 dojde k pětinovému zlepšení závodění

Sportovní ředitel formule 1 Ross Brawn prohlásil, že podle odhadů by měly změny pravidel pro rok 2019 zlepšit závodění o 20 %.
Letošní změnou pravidel F1 dojde k pětinovému zlepšení závodění

Vozy pro rok 2019, jejichž data představení již některé týmy oznámily, budou postaveny na nových pravidlech a budou mít jednodušeji řešené přední křídlo a širší zadní křídlo.

Nová pravidla mají přinést možnost těsnějšího závodění a teoreticky nabídnout lepší příležitosti předjíždět.

„Dokud vozy nevyjedou, tak nevíme, jaké řešení připravili, ale z odhadů jsme dosáhli zlepšení asi 20 %,“ řekl Brawn. „Jsme tedy tak zhruba ve čtvrtině cesty, kde bychom podle nás měli být,“ dodává.

Během minulého roku provedlo vedení F1 ve spolupráci s týmy průzkum, aby pochopilo, jaké aerodynamické změny závodění pomáhají, a jaké naopak škodí. Týmy již mohou začít s vývojem budoucích vozů, ovšem všechny poznatky musí sdílet s vedením F1 a dalšími týmy. Brawn věří, že to přinese v následujících dvou letech výsledky.

„To, co se naučíme z tohoto aerodynamického programu, bude velmi důležité pro další větší krok v roce 2021. Je důležité zdůraznit, že je to filozofie a kultura, nikoliv jen jednorázové řešení,“ vysvětluje Brawn.

„Pokud s těmito změnami nedosáhneme všeho, co chceme, poučíme se z toho, zatlačíme a budeme pokračovat s další fází změn, dokud nebudeme mít vozy, které spolu mohou závodit mnohem efektivněji, což nyní nejde. Je užitečné podívat se, zda se týmy dokázaly vyvíjet a vydat se různými směry, protože na to nechceme přijít až v roce 2021,“ dodává.

Foto: Getty Images / Charles Coates

Další článek: Moje výkony byly vyrovnanější, věří Stroll

4. srpna | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
3. srpna | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.