Letošní formule budou na konci roku o 4 sekundy rychlejší

Adrian Newey se částečně stahuje z formule 1, protože nová pravidla už neposkytují příležitost pro nové myšlenky a inovace. To však neznamená, že současné monoposty v průběhu sezóny nezrychlují.
Letošní formule budou na konci roku o 4 sekundy rychlejší

Letošní vozy zrychlují. Na konci sezóny by přední týmy mohly být až o 4 sekundy rychlejší než na jejím začátku, což je mnohem větší progres než v uplynulých sezónách.

S tímto faktem se musí mimo jiné vyrovnávat Pirelli, jak nedávno potvrdil Paul Hembery. 

Technický expert Mark Gillan říká pro web Jamese Allena, že v minulých sezónách týmy v průběhu sezóny našly až 30 bodů přítlaku. To je zhruba jedna sekunda na kolo. To se samozřejmě týká jen aerodynamiky, další desetinky přidal vývoj ostatních částí ale také lepší pochopení vozu.

Letos by podle Gillana mohly týmy najít až 60 bodů a to navzdory úpravám technických pravidel a stále menšího času v aerodynamickém tunelu. 

Zatímco v nedávné době bylo bitevním polem foukání z výfuků na difuzor, letos něco podobného možné není. Týmy se tak snaží zapracovat zejména na zadních částech vozu. Potřebná stabilita zadní části se pak projeví v čase na kolo. To má i osobní důsledky, v průběhu sezóny uvidíme stále zlepšujícího se Sebastiana Vettela, jehož styl jízdy je závislý právě na stabilitě zadní části vozu.

Kromě toho se týmy snaží zapracovat také na karosérii, což má vliv na zadní křídlo a také na přivádění vzduchu k podlaze, která generuje většinu přítlaku.

Na začátku sezóny musely jít týmy v oblasti karosérie velmi konzervativní cestou z důvodu chlazení. Posupně se ale osmělují, ačkoliv někdy jen pomalu. Ferrari například tyto díly v poslední době testuje jen v trénincích. Jakmile je nasadí do závodu, uvidíme výrazný posun vpřed. 

Kromě aerodynamiky poskytují prostor pro vývoj také pohonné jednotky. Své umění mohou předvést zejména dodavatelé paliva: Petronas (Mercedes), Shell (Ferrari) a Total (Renault). Posledně jmenovaný přivezl novou směs právě do Rakouska. Údajně to může přinést bonus v podobě 10 koní.

Massa: U Ferrari vloni nefungovala žádná vylepšení

Massa: U Ferrari vloni nefungovala žádná vylepšení

Podle Gillana je stále důležitější přesná korelace dat mezi tunelem a tratí. Díky tomu je dnes vpředu Williams, jehož většina dílů funguje, jak nedávno potvrdil i Massa. Naopak Ferrari a McLaren si v tomto ohledu tak dobře nevedou. 

Diskuze (3) Další článek: Fotogalerie: Pátek na zamračeném Red Bull Ringu
17:16 | Podle FIA je 10 % šance na déšť v FP3 a kvalifikaci. Uvidíme poprvé slicky...
16:45 | Force India chce do prosince rozhodnout o novém názvu...
19. října | Ricciardo ve druhém tréninku nevyjel. protože měl defekt na své sadě pneumatik do přechodných podmínek.
19. října | Red Bull se vrací k B specifikaci motoru Renault po problémech s mapováním motoru.

GP USA 2018

Pátek 19. října 2018
1. trénink Hamilton (1:47.502, mokro)
2. trénink Hamilton (1:48.716, mokro)
Sobota 20. října 2018
3. trénink Vettel (1:33.797)
Kvalifikace Hamilton (1:32.237)
Neděle 21. října 2018
Závod 20.10