Leclerca při cestě do F1 podporoval otec, nyní se motivují s bratrem Arthurem

V motorsportu není neobvyklé, že by se závodění věnovalo více členů rodiny. Jedním z mnoha příkladů jsou například bratři Schumacherové Michael a Ralf, za volant usedají také jejich děti David a Mick. Stejně je na tom také současný pilot Ferrari Charles Leclerc, který nyní řekl o důležitosti podpory ze strany rodiny.
Foto: Getty Images / Lars Baron
Leclerca při cestě do F1 podporoval otec, nyní se motivují s bratrem Arthurem | Foto: Getty Images / Lars Baron

24letý Monačan měl vždy pocit, že závodění bude jeho život. Připouští však, že bez podpory svého otce Hervého, který sám v 80. a 90. letech minulého století závodil ve formuli 3, by se mu nepodařilo dostat se až do formule 1.

„Můj otec mě přivedl k motorsportu, takže nevím, jestli bych byl tam, kde jsem, kdyby nebylo jeho,“ řekl Leclerc pro oficiální stránky Ferrari.

„I tak bych se stal závodníkem, protože je to v mé DNA. Dělám to nejraději. Nemyslím si ale, že bych se bez něj dokázal dostat do F1. Jeho přínos byl zásadní pro můj růst jako pilota, i jako člověka.“

Hervé Leclerc zemřel po dlouhé nemoci v roce 2017 ve věku 54 let. Jen o čtyři dny později vyhrál Charles hlavní závod formule 2 v Baku a vítězství věnoval svému zesnulému otci.

Charles Leclerc má dva bratry. Staršího Lorenza, který jako chlapec také závodil, ale nyní se v roli manažera stará o kariéru Charlese a nejmladšího Arthura.

Příští mistr světa s Ferrari? Leclerc, věří Binotto

Příští mistr světa s Ferrari? Leclerc, věří Binotto

Charles získal v roce 2016 titul v GP3, o rok později se stal šampionem F2 a pro rok 2018 získal místo u Alfy Romeo ve F1. Od sezóny 2019 je závodníkem Scuderie Ferrari.

O tři roky mladší Arthur jde v Charlesových stopách. V roce 2020 se stal členem Jezdecké akademie Ferrari a nyní jej čeká druhá sezóna ve formuli 3. V té loňské vyhrál dva závody a celkově skončil desátý.

A jelikož je FIA F3 součástí doprovodného programu vybraných velkých cen F1, sledují pozorně bratři počínání toho druhého.

„Podpora jde oběma směry. Ví, že jsem tu pro všechny osobní věci, které potřebuje. Když jde ale o závodění, raději ho nechávám, ať si najde svou vlastní cestu a dělá pokroky sám, což je podle mě v tomto sportu velmi důležité,“ říká Charles Leclerc o bratrovi Arthurovi.

„Občas, když sleduje v televizi můj závod F1, všimne si něčeho, co já z kokpitu možná nepostřehnu, a řekne mi o tom, aby mi tím pomohl, což je hezké.

„Máme spolu normální vztah, jaký spolu mají bratři, mezi kterými není velký věkový rozdíl. Vždy jsme byli soutěživí, hlavně, když jsme byli mladší. Vždy chtěl dělat to samé co já. Když mi bylo osm nebo devět, bylo celkem snadné ho porazit. Jak jsme ale rostli, ta výhoda tří let začala mizet.

Leclerca dojalo, jak Pérez slavil pódium se svým otcem

Leclerca dojalo, jak Pérez slavil pódium se svým otcem

„Dnes je opravdu těžké ho porazit, obzvlášť v tenise nebo padelu (sport příbuzný squashi a tenisu, pozn. redakce), takže ta soutěživost mezi námi je stále velmi silná.“

Čas mimo sezónu tráví Leclerc také se svou rodinou. Vrátil se například na motokárovou trať v Brignoles na jihu Francie, kde v dětství strávil spoustu času.

„Jeli jsme se hlavně bavit, je to místo, které je blízké mému srdci. Když jsme byli mladší, celá naše rodina tam jezdila na motokáry a vrátit se k našim závodním kořenům je vždy skvělý způsob relaxace a společné zábavy.“

Další článek: Mazepin chce letos zlepšit vztahy s členy týmu Haas

12:49 | Podle odkaz byla Leclercova včerejší nehoda v Monaku s vozem Laudy způsobena selháním levé přední brzdy. Mají to dokazovat i fotografie pořízené krátce před nehodou.
11:17 | Williams nasadí do prvního tréninku Nycka de Vriese. Každý tým musí dát letos ve dvou trénincích šanci mladému jezdci.
16. května | Podle zatím nepotvrzených spekulací dostane ve Španělsku vylepšení jen Stroll. Tým nestihl připravit díly pro oba vozy.
15. května | Pro Charlese Leclerca je jeho domácí Monako prostě prokleté. V závodech F1 se mu tam nedaří a právě v rámci prezentace Ferrari mezi závody historických vozů boural s vozem Laudy z roku 1974 v La Rascasse. odkaz

GP Španělska 2022

Pátek 20. května 2022
1. trénink 14.00–15.00
2. trénink 17.00–18.00
Sobota 21. května 2022
3. trénink 13.00–14.00
Kvalifikace 16.00–17.00
Neděle 22. května 2022
Závod 15.00