Leclerc: U Ferrari nikdy nebudu chladným a racionálním jezdcem

Charles Leclerc přiznává, že závodit ve formuli 1 pro Ferrari vždy bylo jeho snem. Při řízení rudého monopostu z Maranella zažívá silné emoce a nenechává jej to chladným.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Leclerc: U Ferrari nikdy nebudu chladným a racionálním jezdcem | Foto: Getty Images / Mark Thompson

23letý Monačan je na začátku své čtvrté sezóny ve formuli 1 a třetí u Ferrari, kam přestoupil po jednom roce u Alfy Romeo. V posledních letech cesty do formule 1 získal tituly v GP3 (v roce 2016) i o rok později ve formuli 2.

Zároveň se však musel vypořádat se smrtí svého blízkého kamaráda a mentora Julese Bianchiho, který v roce 2015 podlehl zraněním z Velké ceny Japonska. V roce 2017 zemřel Leclercův otec Hervé.

O tom, že bude závodit za Ferrari, Leclerc snil už od dětství. „Byl to nedosažitelný sen, takže když se teď dívám na sebe v rudém, jsem na to hrdý. Stále je to neuvěřitelný pocit,“ říká Leclerc pro La Repubblica.

„Byl jsem velmi mladý, když jsem měl příležitost sledovat Velkou cenu Monaka z balkonu mého kamaráda. Na ulici jsem sledoval jen červená auta, ani vám to nedokážu vysvětlit. Zřejmě jsem se narodil jako fanoušek Ferrari, aniž bych to věděl.“

Bianchi si sedačku u Ferrari zasloužil více než já, myslí si Leclerc

Bianchi si sedačku u Ferrari zasloužil více než já, myslí si Leclerc

Děti sní o řadě povolání. Leclerc měl o své budoucnosti jasno hned.

„Nebylo mi ani pět let, když jsem věděl, že řízení a závodění je tím, co chci dělat. Přemýšlel jsem jen o vyhrávání a zábavě. Až později jsem si uvědomil, že toto může být můj život a profese.

„Přestup z F2 do F1 byl jako skok vpřed. Až když jsem se dostal na vrchol, uvědomil jsem si, jak se všechno změnilo. Za ty tři roky od mého debutu jsem velmi dospěl. Nevěděl jsem, jak uzavřené prostředí ten 'cirkus F1' je. Z vnějšku nechápete, jak velký je tam tlak.“

Monačan zatím dosáhl ve F1 na dvě vítězství. To první přišlo v roce 2019 ve Spa, kde den předem při závodě F2 na následky nehody zemřel další Leclercův blízký kamarád z dětství Anthoine Hubert. Další triumf přišel hned o týden později na domácí půdě Ferrari v italské Monze.

Při vítězství v Monze si uvědomíte, co to znamená být jezdcem Ferrari, říká Leclerc

Při vítězství v Monze si uvědomíte, co to znamená být jezdcem Ferrari, říká Leclerc

„Byl jsem bláznivé dítě, jak rád říkám, když se mě na to lidé ptají. Byl jsem velmi mladý závodník, z 95 % u mě byly emoce a jen 5 % rozumu. Hodně jsem na sobě pracoval i po psychické stránce, abych tyto proporce změnil.

„Prožívám tento sport s vášní a odhodláním. Nikdy nebudu chladným a racionálním jezdcem, ale jsou věci, které je třeba si promyslet, když jste na trati.

„Proto se nyní snažím být na 55 procent rozumný a na 45 % emocionální. Vím, jak dobře jsem se jako dítě cítil, když jsem viděl své idoly stát na stupních vítězů, vyhrávat závody a tituly.“

Další článek: První předsezónní testy F3 zakončil nejrychlejším časem junior Alpine Collet

14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).
13:29 | Sport 1 bude vysílat ženskou W Series, která se letos jede ve vybraných víkendech F1. Poprvé v rámci GP Štýrska.
20:46 | Po Ericssonovi uspěl v Detroitu McLaren. Pato O'Ward vyhrál po startu z 16. místa.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00