Leclerc si účastí v tréninku F1 splnil sen

Monacký pilot Charles Leclerc dostal u týmu Haas v prvním tréninku na Velkou cenu Velké Británie na Silverstonu poprvé v rámci oficiálních jízd možnost jet s monopostem formule 1.
Leclerc si účastí v tréninku F1 splnil sen

Leclerc, který je členem Jezdecké akademie Ferrari a letos závodí v šampionátu GP3, pro první trénink vystřídal ve voze Estebana Gutiérreze. Monačan přitom letos dostane příležitost ještě ve čtyřech trénincích F1.

Leclerc obsadil 18. místo, když zaostal o 1,3 sekundy za druhým pilotem Haasu Romainem Grosjeanem.

„Splnil se mi tím sen, který jsem měl od svých šesti let,“ řekl Leclerc, který již dříve s Ferrari specifikace 2014 odjel na testovací trati ve Fioranu potřebný počet kilometrů k získání superlicence.

„Řídit vůz formule 1 bylo vždy mým snem, a když k tomu teď došlo při oficiálním volném tréninku, tak je to ještě lepší. Nedokážu slovy popsat, jak jsem šťastný.“

Po 90 minutách v kokpitu přitom Leclerc vidí největší rozdíl mezi vozem F1 a GP3 v posilovači řízení.

„Posilovač řízení... od GP3 je to hodně odlišné,“ dodal průběžně vedoucí muž juniorského šampionátu. „Také výkon je v porovnání s vozem GP3 úžasný. Tohle jsou tedy dvě nejvíce působivé věci (na voze formule 1).“

„V rychlých zatáčkách je ještě velký prostor (pro zlepšení), jelikož jsem bojoval s posilovačem řízení, kolo po kole jsem se do toho ale dostával. Trochu jsem se trápil v rychlých zatáčkách, kterých je Silverstone plný.“

V rámci učení se řízení monopostu F1 se Leclerc během tréninku dostal také do hodin v zatáčce Village.

Leclerc by mohl testovat i Ferrari

Svým dobrým výkonem v tréninku by si Leclerc mohl vybojovat také možnost testovat příští týden na Silverstonu v barvách Ferrari.

Každý tým musí v rámci sezónních testů nasadit alespoň jednoho nováčka, Haas dá pro oba dny šanci Američanovi Santinu Ferruccimu a stáj z Maranella letos zatím nováčka do vozu neposadila.

„Zatím o tom není rozhodnuto, budu ale v Maďarsku,“ připomenul Leclerc fakt, že příští šanci v tréninku F1 dostane na Hungaroringu.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Ve druhém tréninku byl nejrychlejší Hamilton, Rosberg nevyjel

22:04 | Tak Norrisův druhý trénink neukončilo předčasně poškození podlahy (i když to měl také), ale problém s pohonnou jednotkou.
17:28 | Klíčové výsledky kvalifikace F2: Cunoda: 1. Mazepin: 2. Shwartzman: 4. Ilott: 9. Schumacher: 18.
17:25 | Schumacher a Nissany kolidovali v kvalifikaci formule 2.
16:58 | Podle Seidla se Sainz testu s Ferrari po Abú Dhabí nemůže zúčastnit. Test je určen pro mladé jezdce. Nakonec sice nastoupí Alonso a zřejmě Buemi a Kubica, ale i tak nebude umožněn start jezdcům, kteří letos závodili.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink Russell (54.546)
2. trénink Russell (54.713)
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10