Leclerc si účastí v tréninku F1 splnil sen

Monacký pilot Charles Leclerc dostal u týmu Haas v prvním tréninku na Velkou cenu Velké Británie na Silverstonu poprvé v rámci oficiálních jízd možnost jet s monopostem formule 1.
Leclerc si účastí v tréninku F1 splnil sen

Leclerc, který je členem Jezdecké akademie Ferrari a letos závodí v šampionátu GP3, pro první trénink vystřídal ve voze Estebana Gutiérreze. Monačan přitom letos dostane příležitost ještě ve čtyřech trénincích F1.

Leclerc obsadil 18. místo, když zaostal o 1,3 sekundy za druhým pilotem Haasu Romainem Grosjeanem.

„Splnil se mi tím sen, který jsem měl od svých šesti let,“ řekl Leclerc, který již dříve s Ferrari specifikace 2014 odjel na testovací trati ve Fioranu potřebný počet kilometrů k získání superlicence.

„Řídit vůz formule 1 bylo vždy mým snem, a když k tomu teď došlo při oficiálním volném tréninku, tak je to ještě lepší. Nedokážu slovy popsat, jak jsem šťastný.“

Po 90 minutách v kokpitu přitom Leclerc vidí největší rozdíl mezi vozem F1 a GP3 v posilovači řízení.

„Posilovač řízení... od GP3 je to hodně odlišné,“ dodal průběžně vedoucí muž juniorského šampionátu. „Také výkon je v porovnání s vozem GP3 úžasný. Tohle jsou tedy dvě nejvíce působivé věci (na voze formule 1).“

„V rychlých zatáčkách je ještě velký prostor (pro zlepšení), jelikož jsem bojoval s posilovačem řízení, kolo po kole jsem se do toho ale dostával. Trochu jsem se trápil v rychlých zatáčkách, kterých je Silverstone plný.“

V rámci učení se řízení monopostu F1 se Leclerc během tréninku dostal také do hodin v zatáčce Village.

Leclerc by mohl testovat i Ferrari

Svým dobrým výkonem v tréninku by si Leclerc mohl vybojovat také možnost testovat příští týden na Silverstonu v barvách Ferrari.

Každý tým musí v rámci sezónních testů nasadit alespoň jednoho nováčka, Haas dá pro oba dny šanci Američanovi Santinu Ferruccimu a stáj z Maranella letos zatím nováčka do vozu neposadila.

„Zatím o tom není rozhodnuto, budu ale v Maďarsku,“ připomenul Leclerc fakt, že příští šanci v tréninku F1 dostane na Hungaroringu.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Ve druhém tréninku byl nejrychlejší Hamilton, Rosberg nevyjel

15:03 | George Russell testoval v Abú Dhabí s Mercedesem pneumatiky pro rok 2021. Během dvou dnů ujel 218 kol.
8. prosince | Plány Alonsa pro rok 2020: Dakar a Indy, pro rok 2021: zpět v F1 nebo WEC (hypercary). Martin Brundle spekuluje, že by se Alonso mohl do F1 vrátit s Renaultem.
6. prosince | Český esports závodník Martin Štefanko, který byl členem Haasu v F1 eSports, oznámil ukončení kariéry.
5. prosince | Britský premiér Boris Johnson v rámci předvolební kampaně navštívil továrnu Red Bullu. Vyzkoušel si výměnu pneumatik. Jak dlouho mu to trvalo, neuvedl. Red Bull to letos zvládl za 1,82 s. odkaz