Leclerc se inspiroval Gaslym. V kvalifikaci díky tomu vyrovnal letošní maximum

Charles Leclerc získal pro sebe a Ferrari čtvrté místo na roštu Velké ceny Sachíru. Vyrovnal tím svůj nejlepší kvalifikační výsledek v letošní sezóně formule 1.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Leclerc se inspiroval Gaslym. V kvalifikaci díky tomu vyrovnal letošní maximum | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Po prvních pokusech v závěrečné části kvalifikace patřilo Leclercovi druhé místo, když na nejrychlejšího Maxe Verstappena ztrácel jen 22 tisícin sekundy.

Monačan ale už k dalším pokusům ve zbytku Q3 nevyjel. Jak po kvalifikaci přiznal, už neměl k dispozici novou sadu měkkých pneumatik. Ve zbytku kvalifikace tak už jen sledoval, jak si polepšili oba piloti Mercedesu a on klesl na čtvrté místo, které získal také v kvalifikacích na Silverstonu, Nürburgringu a v Algarve.

„Neměl jsem novou sadu. Rozhodl jsem se vyjet brzy na trať, než abych vyčkával do konce,“ řekl Leclerc.

„A to ze dvou důvodů. Zaprvé, čekal jsem, že provoz na konci kvalifikace způsobí chaos a zadruhé jsem měl jasný plán, chtěl jsem vyjet a odvést práci, kterou jsem odvedl. Nemyslím, že bych udělal něco lépe, kdybych vyjel později na trať.“

Leclerc se přitom obával, že už v první zatáčce bude muset pokus vypustit, protože brzdil později než obvykle.

„Bál jsem se, protože jsem brzdil velmi, velmi pozdě do první zatáčky, ale dokázal jsem ji projet a měl jsem i velmi dobrý výjezd. Ve čtvrté zatáčce jsem musel krotit smyk a řekl jsem si, že nevím, jestli ty pneumatiky vydrží do konce kola,“ popsal Leclerc pro Sky.

Zejména v nájezdu do sedmé zatáčky získal ale spoustu času. Po kvalifikaci přiznal, že se inspiroval Pierrem Gaslym, který využíval obrubník při vjezdu do šikany.

„Byl jsem tam velmi rychlý, od posledního tréninku jsem v kvalifikaci udělal velký krok vpřed z pohledu řízení. V nájezdu (do sedmé zatáčky, pozn. redakce) jsem využíval mnohem více obrubníku na pravé straně trati. Po posledním tréninku jsem se díval na onboard Pierra Gaslyho, takže díky Pierre. Poslední zatáčku, ve které jsem se trápil celou kvalifikaci, jsem konečně dokázal projet správně v posledním kole. Jsem velmi šťastný.“

Vettel nepostoupil z Q2

Druhý pilot Ferrari Sebastian Vettel se už ve dvanácté kvalifikaci v řadě nedokázal dostat do třetí části mezi deset nejrychlejších.

„Trápil jsem se v prostředním sektoru. Je to vyrovnané, a nakonec jsme byli celkem daleko,“ řekl třináctý Vettel, kterého od postupu do Q3 dělilo 234 tisícin sekundy.

„Ztráceli jsme na rovinkách, možná jsem ale jen neměl šanci využít větrného pytle za jiným vozem. Možná jsme mohli být o něco tvrdší v boji o pozici na trati,“ přiznává.

„Bohužel jsme ale nedokázali udržet rychlost, kterou, zdá se, máme po celý víkend.“

Další článek: Aitken zaostal za Latifim jen o desetinu, Fittipaldi pomáhal Magnussenovi