Leclerc měl štěstí na vlídná pravidla. V některých sériích by ho penalizovali

Prvotní prověrka převodovky ve voze Leclerca neodhalila žádné vážné poškození. Monačan měl také štěstí, že pravidla F1 jsou v určitých oblastech mírná.
Foto: Getty Images 
Leclerc měl štěstí na vlídná pravidla. V některých sériích by ho penalizovali | Foto: Getty Images

Charles Leclerc na konci kvalifikace boural. Souboj o nejrychlejší čas předčasně ukončily červené vlajky a někteří jezdci tak nemohli dokončit rychlá kola. Pokud bude jeho převodovka v pořádku, odstartuje z pole position.

V některých sériích by to však Leclerc tak snadné neměl. Například ve formuli E existuje pravidlo, podle kterého sportovní komisaři mohou jezdci smazat nejrychlejší čas v dané relaci, pokud jezdec způsobil červené vlajky. Je to nakonec vždy na posouzení sportovních komisařů a to zejména v situaci, kdy červené vlajky způsobí například kolize dvou a více jezdců.

Pokud by stejné pravidlo platilo ve F1, přišel by Leclerc o nejrychlejší čas. Zůstal by mu pak čas z přípravného kola – 1:27.589, což by ho odsunulo na desáté místo. 

Nehody, drama, souboj o pole position. Nejlepší fotografie ze soboty v Monaku

Nehody, drama, souboj o pole position. Nejlepší fotografie ze soboty v Monaku

V IndyCar se v podobných situacích mažou dokonce dva nejrychlejší časy. Jezdci nejsou nakloněni změně pravidla v této oblasti.

„Myslím, že je rozdíl, když člověk udělá chybu a narazí do zdi, nebo když to udělá úmyslně," řekl Verstappen.

„Pokud by Charles jen zaparkoval s rozbitým předním křídlem, byl by to jiný příběh. Ale on měl prostě kontakt se zdí a skončil tam, kde jsem já sám skončil dvakrát. Je to prostě smůla.“

„Nemyslím si, že by kolo mělo být smazáno, pokud by případně chtěli udělat změny v pravidlech. Nemyslím si, že by to bylo fér, protože se všichni moc snažíme a není to jednoduché, zvlášť na limitu. A je snadné udělat chybu.“

Podobně to vidí Bottas. „Myslím, že pravidlo je v pořádku,“ řekl jezdec Mercedesu. „Je to tak, jak to je. Ve sportu vám někdy věci nehrají do karet. Někdy máte štěstí, někdy smůlu a to se stává.“

Další článek: Fotogalerie: GP Monaka od 50. let po dnešek

9:05 | U Ferrari očkují nejen zaměstnance, ale začínají očkovat také jejich rodinné příslušníky...
14:43 | Od zítřka začíná platit nová směrnice, která zpřísňuje zátěžové testy ohebnosti zadních křídel.
14:28 | Fernando Alonso se připojil k výzvě UNICEF, aby země G7 darovaly vakcíny proti COVID-19 méně vyspělým zemím. Kromě Alonsa podepsalo výzvu přes 30 dalších ambasadorů UNICEF (například Lionel Messi, David Beckham, Sergio Ramos, Katy Perry).
13:29 | Sport 1 bude vysílat ženskou W Series, která se letos jede ve vybraných víkendech F1. Poprvé v rámci GP Štýrska.

GP Francie 2021

Pátek 18. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 19. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 20. června 2021
Závod 15.00