Leclerc má po třech závodech na čele pořadí náskok 34 bodů

Charles Leclerc získal druhé vítězství v letošní sezóně formule 1, když s přehledem vyhrál Velkou cenu Austrálie.

Pilot Ferrari tak navázal na svůj triumf z úvodního podniku v Bahrajnu a druhé místo ze Saúdské Arábie, kde se musel sklonit před Maxem Verstappenem z Red Bullu. Ten ale kvůli technickému problémů v Melbourne nedojel do cíle a Leclerc tím navýšil svůj náskok na čele průběžného pořadí na 34 bodů.

Tak velký náskok neměl žádný pilot v průběhu celé loňské sezóny.

„Dnes jsem měl skvělé auto. Celý víkend jsem odváděl dobrou práci, bez auta by to ale nešlo. Tento víkend jsme byli obzvlášť v závodním tempu extrémně silní,“ řekl Leclerc.

„Pneumatiky byly skvělé. Od prvního do posledního kola jsme se o ně velmi dobře starali.“

Verstappen, který až do svého odstoupení jel na druhém místě, měl však šanci dostat se do vedení. Leclerc nezvládl restart závodu, kdy měl pilot Red Bullu lepší výjezd z poslední zatáčky.

„Obzvlášť náročný byl restart po safety caru. V poslední zatáčce jsem se potýkal s velkou nedotáčivostí a myslel jsem si, že bude velmi těžké udržet první pozici.

„Pak se nám to ale povedlo a po prvních dvou třech zatáčkách jsem dokázal získat náskok a rychlost.“

Verstappen nedokončil letos už podruhé a na Leclerca ztrácí 46 bodů. Leclerc po třech závodech připouští, že letos může získat titul mistra světa.

„Samozřejmě jsme teprve ve třetím závodě, takže je těžké myslet na šampionát. Ale upřímně, máme velmi silné auto, které je zároveň spolehlivé, takže doufám, že to tak bude pokračovat,“ dodává Monačan, který v Austrálii získal čtvrtý triumf v kariéře F1.

„Pokud to tak bude, pak zřejmě budeme mít šanci na titul, což mi samozřejmě vytváří na tváři úsměv po dvou letech, které byly pro mě a pro tým obtížné. Je proto skvělé být zpátky v této pozici.“

Sainzův smolný víkend

Smůlu, kterou měl ve třetí části sobotní kvalifikace, si Carlos Sainz přenesl také do nedělního závodu.

Poté, co startoval až z deváté pozice, protože vinou přerušení kvalifikace nestihl dokončit svůj první měřený pokus v Q3 a následně měli mechanici problém nastartovat jeho monopost, skončil závod pro Španěla už ve druhém kole.

Sainz měl špatný start a propadl se mimo nejlepší desítku.

„Znovu jsme měli problém s volantem, podobný problém jako včera. Pár tlačítek na něm nefungovalo,“ řekl Sainz.

„Museli jsme volant vyměnit, což znamenalo, že při startu nebyl dobře nastavený a při obou rozjezdech jsme spustili anti-stall systém.“

V deváté zatáčce druhého kola pak vyjel mimo trať, při návratu na dráhu se roztočil a zůstal se svým ferrari uvězněný v kačírku, kde pro něj závod skončil.

„V prvních třech kolech jsem se snažil získat pozice zpět a udělal jsem chybu, když pneumatiky zřejmě ještě nebyly připravené na předjíždění. Neodhadl jsem jejich přilnavost a udělal jsem chybu, která mě vyřadila.“

Španěl věří, že v závodě mohl dojet čtvrtý a nebýt problémů ve včerejší kvalifikaci, mohl bojovat i o vítězství.

„Tento vůz by i při nejhorším scénáři dnes dojel čtvrtý. Nebýt problémů včera a dnes, bojovali bychom o vítězství. Odjíždět s nulou je proto velké zklamání.“

Další článek: GP Austrálie 2022: Nejrychlejší kola a strategie