Leclerc: Je těžké si toto první vítězství užít

Pilot Ferrari Charles Leclerc získal ve Velké ceně Belgie své první vítězství ve formuli 1. Podle svých slov si jej však nemůže užít naplno vzhledem ke tragické nehodě v sobotním závodě formule 2, při které přišel o život francouzský pilot Anthoine Hubert a kterému Leclerc své vítězství věnoval.

Leclerc začal svou motokárovou kariéru spolu s Hubertem, který zemřel na následky kolize, při které do jeho vozu ve vysoké rychlosti v hlavním závodě formule 2 narazil Juan Manuel Correa.

„Na jednu stranu se mi splnil sen, který jsem měl už od dětství. Na druhou stranu od včerejšího dne je to velmi obtížný víkend. V první řadě jsme ztratili kamaráda. Je to velmi těžká situace,“ řekl Leclerc.

„Chtěl bych mu (Hubertovi) věnovat své první vítězství. Vyrůstali jsme spolu. Když jsme byli mladší, absolvoval jsem s Anthoinem svůj první závod, byli tam také Esteban (Ocon) a Pierre (Gasly). Je hrozné, co se včera stalo. Nemohu si naplno užít své první vítězství, rozhodně si jej ale budu navždy pamatovat.“

Leclerc si po startu pohlídal vedení. Po zastávkách v boxech se ale propadl za svého týmového kolegu Sebastiana Vettela, který zastavil dříve. Leclerc si ale vedení vzal zpět a vyhrál i přesto, že jej v závěrečných kolech stahoval Lewis Hamilton.

„Byl to velmi obtížný závod. Na konci jsme se celkem dost potýkali s pneumatikami. Konec závodu rozhodně nebyl jednoduchý, doháněl mě (Hamilton) velmi rychle. Byl jsem trochu pod tlakem, jsem ale rád, že jsem ho udržel za sebou,“ dodal Monačan.

Vettel pomohl Leclercovi zdržet za sebou Hamiltona

Vettel už od prvního kola věděl, že na vítězství mít dnes nebude. K mechanikům zamířil předtím, než tak udělal Leclerc a piloti Mercedesu. Po zastávkách se sice dostal do vedení, ale svou pozici přepustil rychlejšímu Leclercovi.

„Neměl jsem rychlost. Měl jsem problémy udržet v dobrém stavu pneumatiky, což normálně není problém. Byl to těžký závod. Od prvního kola bylo jasné, že nebudeme v tom souboji. Mohl jsem tedy pouze sloužit týmu,“ řekl Vettel.

Poté, co se Leclerc vrátil ve vedení, mu Vettel pomohl tím, že za sebou na pár kol zdržel Hamiltona.

„Trápil jsem se v zatáčkách, díky tomu se mohl přiblížit. Já ho za sebou ale nedokázal udržet příliš dlouho. Samozřejmě jsem se snažil, aby ztratil nějaký čas a pomohl jsem Charlesovi.“

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Váš názor Další článek: Räikkönen mě tam asi nečekal, říká Verstappen k incidentu v první zatáčce
6. prosince | Podle Mercedesu Hamilton kvůli poškození předního křídla po kontaktech s Oconem a Verstappenem přišel o 0,4 s na kolo. Hamilton po těchto kontaktech zajel ve 47. z 50 kol nejrychlejší kolo závodu.
6. prosince | Update o Fittipaldim po včerejší nehodě ve F2. Jeho bratr Pietro Fittipaldi uvedl: Má zlomeninu na pravé patě, ale naštěstí jsou věci mnohem lepší, než jsme všichni očekávali. Děkuji FIA, týmu a veškerému lékařskému personálu zde v Saúdské Arábii.

GP Abú Dhabí 2021

Pátek 10. prosince 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 11. prosince 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 12. prosince 2021
Závod 14.00