Charles Leclerc a Pierre Gasly byli diskvalifikováni kvůli tomu, že jejich vozy nesplnily pravidly stanovenou minimální hmotnost. Hamilton kvůli přílišnému opotřebení kluzné desky.
Charles Leclerc sice hmotnostního limitu dosáhl, ale jeho přední křídlo bylo poškozené. FIA proto vůz zvážila znovu s novým předním křídlem a jeho hmotnost byla 800,5 kg (tedy 0,5 kg nad limitem). Poté byly vypuštěny 2 litry paliva. Vůz byl znovu zvážen a hmotnost činila 799 kg. Minimální hmotnost (prázdný vůz) má být podle pravidel 800 kg.
Pro informaci, náhradní přední křídlo bylo o 0,2 kg těžší než poškozené křídlo použité během závodu.
V případě Pierra Gaslyho byla situace podobná. Vůz měl 800 kg, ale po odebrání paliva byl znovu zvážen s výsledkem 799 kg.
Technický delegát FIA předal oba přípravy stewardům, kteří v souladu s pravidly museli rozhodnout o diskvalifikaci z výsledků závodu.
Situace připomíná případ Russella z loňského Spa. Je možné, že roli hrálo velké opotřebení pneumatik. Před závodem očekávalo Pirelli dvě zastávky, ale většina jezdců jela na jednu.
Diskvalifikován byl také Hamilton
Diskvalifikován byl také Lewis Hamilton. V případě Hamiltona nejde o nedodržení minimální hmotnosti ale o opotřebení kluzné desky.
Pokud jsou desky nové, musí být jejich tloušťka 10 mm ± 0.2 mm. Technická pravidla samozřejmě připouští určitou míru opotřebení. Přesto musí deska splnit minimální tloušťku, která je 9 mm.
V případě Hamiltona byly v kontrolních otvorech naměřeny hodnoty 8,6; 8,6 a 8,5 mm.
Charles Leclerc dojel na 5. místě, Hamilton byl 6. Gasly skončil mimo body na 11. pozici. Na body se posunuli Lance Stroll a Carlos Sainz.

Deska na voze. Dobře patrné jsou kontrolní otvory. Tři jsou vpředu – jeden na začátku desky, další dva vedle sebe o něco dál dozadu. Poslední čtvrtý otvor je v zadní části desky.
Foto: Getty Images / Peter Fox
Nové pořadí
P. |
Jezdec |
Tým |
Body |
1 |
Oscar Piastri |
McLaren |
25 |
2 |
Lando Norris |
McLaren |
18 |
3 |
George Russell |
Mercedes |
15 |
4 |
Max Verstappen |
Red Bull |
12 |
5 |
Esteban Ocon |
Haas |
10 |
6 |
Andrea K. Antonelli |
Mercedes |
8 |
7 |
Alexander Albon |
Williams |
6 |
8 |
Oliver Bearman |
Haas |
4 |
9 |
Lance Stroll |
Aston Martin |
2 |
10 |
Carlos Sainz |
Williams |
1 |
11 |
Isack Hadjar |
Racing Bulls |
|
12 |
Liam Lawson |
Red Bull |
|
13 |
Jack Doohan |
Alpine |
|
14 |
Gabriel Bortoleto |
Kick Sauber |
|
15 |
Nico Hülkenberg |
Kick Sauber |
|
16 |
Júki Cunoda |
Racing Bulls |
|
DSQ |
Charles Leclerc |
Ferrari |
|
DSQ |
Lewis Hamilton |
Ferrari |
|
DSQ |
Pierre Gasly |
Alpine |
|
- |
Fernando Alonso |
Aston Martin |
|