Le Mans v režii Audi, bývalý jezdec F1 Davidson se zranil

Výhru v Le Mans obhájili Lotterer, Fässler a Tréluyer za volantem Audi R18. Jednalo se o první vítězství vozu s hybridním pohonem. Bývalý jezdec F1 Davidson si při havárii poranil dva obratle.
Le Mans v režii Audi, bývalý jezdec F1 Davidson se zranil

V letošním osmdesátém ročníku prestižního závodu 24 hodin Le Mans vyhrál stejně jako před rokem tovární tým Audi. Triumf obhájila posádka André Lotterer, Marcel Fässler, Benoit Tréluyer, kteří absolvovali na okruhu dlouhém 13,672 kilometru 378 kol. Automobilka z německého Ingolstadtu slavila už jedenáctou výhru. Přesto se jednalo o premiéru. Poprvé zvítězil vůz poháněný hybridním motorem.

Úspěch Audi pečetili druhým místem veteráni dvojnásobný vítěz Allan McNish, loučící se trojnásobný vítěz Rinaldo Capello a osminásobný vítěz Tom Kristensen, kteří v posledních dvou hodinách ještě usilovali o výhru. Nakonec zaostali o jedno kolo. Stupně vítězů zkompletovala trojice Oliver Jarvis, Marco Bonanomi, Mike Rockenfeller, kteří měli ve svém voze Audi R18 dieslový motor.

Čtvrtý vůz Audi posádky Marc Gené, Romain Dumas a Loïc Duval musel dvakrát neplánovaně do boxů kvůli takřka identickým haváriím v šikaně Playstation. Nejdříve byl na vině Dumas, který uklouzl na oleji, poté příliš rychle do zatáčky najíždějící Gené. Oba poškodili zavěšení pravého předního kola. Kuriozitou je, že Dumas po nehodě vylezl z vozu, sám z něj otrhal poškozenou kapotáž a dojel do boxů s obnaženými předními koly. Za Geného stejnou práci vykonal traťový maršál. Posádka i přes tyto problémy dojela pátá.

Mezi vozy Audi se tak na čtvrté místo prosadila Lola-Toyota týmu Rebellion Racing posádky, kterou tvořili syn čtyřnásobného mistra světa formule 1 Alaina Prosta Nicolas, ještě nedávný jezdec formule 1 Nick Heidfeld a bývalý testovací jezdec Sauberu Neel Jani. Šesté místo si připsali piloti prototypu HPD-Honda David Brabham, který vyhrál Le Mans roku 2009 a absolvoval dvě sezony v F1, Peter Dumbreck, proslulý svým letem s Mercedesem CLR při Le Mans 1999, a Karun Čandhok, který se v uplynulých dvou letech svezl ve formuli 1.

O vzrušení se postaral také tovární tým Toyota, který se na okruh La Sarthe vrátil po třinácti letech a rovněž si vybral hybridní motor. V úvodních hodinách zatápěl továrnímu týmu Audi. Posádka Alexe Wurze s Kazukim Nakadžimou a Nicolasem Lapierrem se dokonce nakrátko dostala do vedení, které ztratila v boxech. Nakadžima pak kolidoval s experimentálním vozem Nissan DeltaWing a bylo po nadějích. Japonský tým ze závodu definitivně vyřadila porucha motoru.

Podstatně hůře dopadl druhý vůz Toyota TS030 s hybridním pohonem trojice bývalých jezdců F1 Anthonyho Davidsona, Sébastiena Buemiho a Stéphana Sarrazina. Pilot Ferrari 458 GTC Piergiuseppe Perazzini nenechal Davidsonovi v zatáčce Mulsanne dostatek místa, Angličan o Italův vůz zavadil, ve vzduchu udělal salto a prudce narazil do bariéry z pneumatik. Italovo ferrari skončilo na střeše. Na trať musel vyjet safety car a Davidson si poranil jedenáctý a dvanáctý obratel. Lékaři odhadují dobu jeho rekonvalescence na tři měsíce, ale jezdec věří, že to zvládne rychleji.

Třídu LMP2 vyhráli celkově sedmí Enzo Potolicchio, Ryan Dalziel a Tom Kimber-Smith s vozem HPD-Honda týmu Starworks Motorsport. Třída LMGTE Pro se stala kořistí celkově sedmnáctých bývalých pilotů formule 1 Giancarla Fisichelly a Gianmaria Bruniho a Toniho Vilandera za volantem Ferrari 458 GTC týmu AF Corse. Dvacátí Patrick Bornhauser, Julien Canal a bývalý pilot F1 Pedro Lamy z týmu Larbre Compétition zvítězili za volantem Chevrolet Corvette C6.R ve třídě LMGTE Am.

Jediný český zástupce v letošním ročníku Jan Charouz obsadil celkově třinácté místo a ve třídě LMP2 byl se spolujezdci Johnem Martinem a Torem Gravesem za volantem vozu Oreca-Nissan týmu ADR-Delta šestý. O dvě příčky za ním dojel při svém návratu do Le Mans po jedenácti letech bývalý jezdec F1 a stálý přispěvovatel F1Sport Martin Brundle, kterého v posádce vozu Zytek-Nissan třídy LMP2 týmu Greaves Motorsport doplnili syn Alex a Španěl Luca Ordóñez.

Další článek: Prioritou Mercedesu je mít ve Valencii dva spolehlivé vozy

14:14 | Potvrzeno. Verstappen nasadil novou pohonnou jednotku. V neděli odstartuje z konce pole.
13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00