Lawrence Stroll se postaral o synovu kvalitní přípravu, zaměstnal i Mercedes

Do formule 1 vstupuje nový mladík. Lance Stroll má kvalitní přípravu, i když do F1 skočí rovnou z formule 3.
Lawrence Stroll se postaral o synovu kvalitní přípravu, zaměstnal i Mercedes

Stroll má několik společných věcí s Verstappenem. Oba přicházejí do F1 ve velmi mladém až kontroverzně mladém věku, oba rovnou z evropské F3 a oba mají podporu svých otců.

Verstappenův otec je bývalý pilot F1. Lawrence Stroll není závodní jezdec, podniká v oděvním průmyslu, ale k motorsportu má také blízko. Vlastní okruh Mont Tremblant, na němž se v letech 1968 a 1970 jela i formule 1 a také je majitelem jedné z největších sbírek Ferrari.

Strollovo jméno se objevilo už před delším časem, když se čile spekulovalo o možnosti, že by mohl koupit některý z týmů. Nejpravděpodobnější byl Sauber. Stroll by si to mohl dovolit. Forbes odhaduje jeho majetek na 2,4 miliardy dolarů.

Nakonec Stroll koupil tým Prema v F3 a vytvořil tam synovi více než kvalitní podmínky. Právě z F3 nyní Lance Stroll do F1 přichází. Čeká ho skok z 230 na nějakých 950 koní.

Klepněte pro větší obrázek

Nováčci to mají v současné době… jiné. Na jednu stranu je řízení F1 jednodušší, což se možná příští rok změní. Na stranu druhou to není jen o řízení, ale také o pneumatikách či aktivitách mimo okruh – marketingových povinnostech apod.

Nesmíme zapomínat ani na to, že nováček obvykle za sebou nemá tisíce natestovaných kilometrů. V lepším případě se sveze v pátečním tréninku a některém z mála sezónních testů.

Lance Strolla jsme v pátečních trénincích nebo na testech neviděli. S vozem formule 1 ale zkušenost má.

Jeho otec se postaral o to, aby Williams vytáhl z garáže vůz Williams FW36 z roku 2014.

Luxusní příprava

Williams poskytl pro testy dvacetičlenný tým, Mercedes pro dohled na motor pět lidí. Podle Auto Motor und Sport byly dokonce v V Brixworthu postaveny dvě nové pohonné jednotky (verze z roku 2014).

Testy zašly tak daleko, že Stroll absolvuje jakési turné. Vyzkoušel si tak několik okruhů z kalendáře F1. Začalo se v Silverstonu, pokračovalo v Maďarsku, na Red Bull Ringu a skončilo v Monze. Druhá fáze má obsahovat Barcelonu, Abú Dhabí, Austin, Soči a možná Šanghaj

Williams dokonce připravil nový špičkový simulátor. Kdo ho platil, asi není potřeba říkat. Klíče od něj měl letos pouze Lance. Uzpůsoben byl pro F3.

Nejsem tady kvůli penězům, říká Stroll

Nejsem tady kvůli penězům, říká Stroll

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Objevují se povzbudivá znamení, říká o Schumacherovi Brawn