Lausitzring oživil ovál. Klopenou zatáčku vyzkouší v DTM | Foto: DTM

Foto: DTM

Lausitzring oživil ovál. Klopenou zatáčku vyzkouší v DTM

Po úvodních závodech v Monze pokračuje sezona DTM na německém Lausitzringu a organizátoři dají jezdcům ochutnat špetku Ameriky. Na trati severně od českoněmeckých hranic budou závodníci tento víkend bojovat v klopené zatáčce.

Šampionát DTM využívá Lausitzring od roku 2001 a piloti původně německého šampionátu cestovních vozů tradičně využívali grand prix verzi okruhu. Jedinou výjimkou byla loňská koronavirem ovlivněná sezona, kdy se závodilo na kratší sprintové verzi.

Nicméně i v závodech DTM si kromě vnitřní technické sekce vždy využívaly i části 3.2 kilometru dlouhého trojúhelníkového oválu, kde se v minulosti představila i zámořská série CART. Nechvalně proslulý je závod amerických formulí z roku 2001, při kterém přišel Alex Zanardi o dolní končetiny.

Letošní změna okruhu pro DTM se týká sekce bezprostředně navazující na hlavní rovinku. Po ní už jezdci nebudou prudce brzdit do levé zatáčky, nýbrž budou pokračovat rovně do dlouhé táhle a především klopené levotočivé zatáčky.

Klopenou sekcí se závodníci dostanou až na zadní rovinku a znovu se napojí na původně využívanou verzi.

Navzdory tomu, že „oválová“ verze trati má o 5 zatáček méně než grand prix varianta, je delší. Měří 4.534 km, zatímco původně využívaná varianta pro DTM má 4.354 km.

„Když ztratíte kontrolu nad vozem v klopené sekci, může z toho být úplně zničené auto,“ říkal před závodním víkendem první Ind v DTM Arjun Maini pro web motorsport.com.

Nejenom pro bývalého pilota F2 to bude první zkušenost se závoděním na klopené trati.

„Pouze jsem trošičku testoval na simulátoru, abych zjistil, jaké to vlastně je. Ale tam nepocítíte tu rychlost a ten faktor strachu.“

„Na simulátoru postrádáte tu špetku strachu, který by měl na té oválové sekci ještě narůstat. Přijíždíte tam v obrovské rychlosti, pokoušíte se projet zatáčkou s plynovým pedálem na podlaze, možná jen na vrcholu zatáčky trochu odlehčíte plyn,“ popisuje jízdu klopenou sekcí Lausitzringu Maini.

Na programu jsou tento víkend opět dvě kvalifikace a dva závody. Živě můžete vše sledovat na Sport 5 i na oficiálním YouTube kanálu, vysílací časy i odkazy na streamy naleznete níže.

Sobotní kvalifikace živě od 10:25 (PP YouTube, Sport 5)

Sobotní závod živě od 13:15 (PP YouTube, Sport 5)

Nedělní kvalifikace živě od 10:05 (PP YouTube, Sport 5)

Nedělní závod živě od 13:15 (PP YouTube, Sport 5)

Doporučujeme

Články odjinud