Lauda: Je logické, že Schumacher začal Rosberga porážet

Dva mistři světa, dva jezdci, které mnozí od návratu do F1 zrazovali. Niki Lauda se pro německý časopis Auto Motor und Sport pokusil zhodnotit, jak si Schumacher a Räikkönen nyní vedou.
Lauda: Je logické, že Schumacher začal Rosberga porážet

Sedminásobný mistr světa Michael Schumacher se do formule 1 vrátil po tříleté pauze už v roce 2010. V předchozích dvou sezonách ho jeho mladší týmový kolega Nico Rosberg jasně porážel, a to jak v kvalifikacích, tak i v závodech. Kvalifikační souboje v roce 2010 dopadly 15:4 pro Rosberga, v roce 2011 pak 16:3. V letošní sezoně se ale karta začíná obracet. V obou dosud odjetých kvalifikacích Schumacher dokázal svého krajana porazit.

Niki Lauda tímto vývojem nebyl nijak zaskočen. Právě naopak. Tento postup označil za zcela logický. "Když se vrátíš k závodění po tříleté přestávce a posadíš se za volant ne příliš povedeného auta, musíš bojovat nejen s ním, ale i sám se sebou," vysvětluje trojnásobný mistr světa.

"Nejsi připraven přiznat, že jsi ztratil rychlost. Snažíš se vybojovávat lepší výsledky, ale ztrácíš tím ještě víc.  Za tři roky se totiž ve formuli 1 všechno změnilo  a Michael se musel hodně učit. Rosberg byl naopak na tahle auta zvyklý. Kromě toho má Nico plynulejší styl řízení než Michael. Tento styl ideálně vyhovoval monopostům Mercedes, které se vyznačovaly nepředvídaným chováním. "

"Nový W03 je oproti tomu první opravdu dobrou prací Mercedesu AMG a reakce tohoto auta na chování jezdce jsou předvídatelné a logické. Teď teprve může Schumacher naplno uplatňovat svůj agrsivní styl jízdy a krotit auto, které mu plně vyhovuje."

"Nico se jako vždycky pokouší najít hranici možného. Jezdí relativně klidně, ale to se zdá být nedostačujícím, protože nové auto potřebuje agresivitu.  Rosberg se snaží jezdit rychleji, ale to ho jen nutí dělat chyby," říká bývalý pilot formule 1.

Schumacherův pokrok Lauda sice předpokládal, kdo ho ale zaskočil, je Kimi Räikkönen. "On jezdí tak, jako kdyby ze soutěže vůbec neodešel. Dva roky byl v rally, což mu nijak nepomáhalo s přípravou na formuli 1. Právě naopak. Vždyť WRC je úplně jiný druh sportu,"  diví se Lauda.

Další článek: Rozhovor s Martinem Brundlem o letošní sezoně F1, Pérezovi i Le Mans