Lando Norris si nejrychlejším kolem závodu dojel pro první stupně vítězů v kariéře

Lando Norris z McLarenu získal v prvním závodě letošní sezóny, Velké ceně Rakouska, své první stupně vítězů ve formuli 1, když díky následné penalizaci Lewise Hamiltona obsadil v konečném pořadí třetí místo.

Norris startoval do závodu z třetí příčky. Vzhledem k rychlosti soupeřů ale ztratil v úvodních kolech závodu na Red Bull Ringu několik pozic. I nadále se však držel mezi prvními.

V závěru závodu, který byl několikrát přerušen výjezdem safety caru, dostal Hamilton penalizaci pěti sekund za kolizi s Alexem Albonem. V té době čtvrtý Norris věděl, že pokud se mu podaří dojet do cíle do pěti sekund za Hamiltonem, získá své první stupně vítězů.

Brit nakonec projel cílem 4,8 sekundy za Hamiltonem, který se tak ve výsledcích propadl za svého krajana. K stažení ztráty na Hamiltona Norrisovi pomohlo také nejrychlejší kolo závodu zajeté v posledním okruhu.

„Jsem jen velmi šťastný. Byl jsem velmi šťastný už po včerejšku, nepřekonali jsme (očekávání v kvalifikaci), ale využili jsme všeho, co jsme měli a vedli jsme si lépe, než jsme mysleli, že se nám povede,“ řekl Norris po závodě.

„Mysleli jsme si, že Ferrari a Racing Point dnes budou silné. A byly, ale závod ukázal, že musíme neustále tlačit.“

Po startu se přitom zdálo, že rychlostně nebude McLaren v boji o přední pozice se svými soupeři stačit. McLarenu ale pomohla smůla a řada incidentů soupeřů.

„Je hezké, když máte konkurenceschopnější auto a můžete tady být, ale já jsem velmi šťastný, protože to velmi snadno mohlo být úplně obráceně, téměř jsem se propadl na šesté místo, když mě Charles (Leclerc) předjel a já padal, byl jsem široký v zatáčkách.

„Věděl jsem ale, že v autě byla rychlost. Pokusil jsem se předjet Péreze, byl jsem docela agresivní, ale musel jsem. Dostal jsem ho (Hamiltona) až v posledním kole závodu. Myslím, že poslední kolo jsem začínal asi 5,8 sekundy za ním a nakonec skončil 4,8 sekundy.

„Kdybych nezajel to nejrychlejší kolo závodu, na které jsem nesmírně hrdý, nebyl bych tady. Velké poděkování týmu.“

McLaren je druhý v Poháru konstruktérů

Úspěch McLarenu v úvodním závodu sezóny podtrhl Carlos Sainz Jr., který do cíle dojel na páté pozici. Díky tomu patří McLarenu po prvním závodě sezóny druhá pozice v průběžném pořadí Poháru konstruktérů za Mercedesem.

„Celkově to byl dobrý závod a v posledním stintu jsem se dobře vrátil. Celkově to byl zajímavý závod s několika safety cary a spoustou dobrých soubojů na trati. Těším se, až tu budeme za sedm dní závodit znovu. Jsou tu dobré příležitosti a to může být důležité pro zbytek šampionátu. Teď je na čase se soustředit, dobře se připravit na příští víkend a jít do toho znovu!“ řekl Sainz Jr.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Slibný začátek Racing Point nedokázal přetavit ve stupně vítězů

21:30 | Fast Friday je v Indianapolis skutečně fast.. Marco Andretti zajel nejrychlejší kolo od roku 1996: 233,491 mph (375,767 km/h). Alonso zatím na konci pořadí.
17:32 | Carlos Sainz uvedl, že i po změně šasi a chladícího systému se jeho vůz přehřívá.
17:16 | U Racing Pointu si myslí, že se Sergio Pérez nakazil koronavirem od svého soukromého kuchaře, kterého si najal, aby nemusel chodit do restaurací, kde by se mohl nakazit.
14:42 | Fernando Alonso dokáže zajet do boxů i pozadu.... odkaz

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:16.785)
2. trénink Hamilton (1:16.883)
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10