Kvůli novým motorům ztratíme diváky, varuje šéf formule 1

Bernie Ecclestone se obává, že čtyřválcové motory, které přijdou do formule 1 v roce 2013, odradí spoustu fanoušků. Nejen kvůli zvuku.
Kvůli novým motorům ztratíme diváky, varuje šéf formule 1

Mezinárodní automobilová federace schválila, že od roku 2013 budou vozy F1 pohánět čtyřválcové přeplňované motory o objemu 1,6 litru. Nahradí současné osmiválce 2,4 l. Ecclestone je zásadně proti.

"Jsem proti, proti, proti, proti přechodu na tyto malé turbo motory," řekl pro AAP. "Nepotřebujeme je a pokud jsou tak důležité, tak by měly být v nějakých závodech silničních sedanů. Zbytek je jen PR, nemá to nic společného s formulí 1. Ta změna bude pro tento sport příšerně nákladná. Jsem si jistý, že pořadatelé ztratí návštěvníky a my ztratíme televizní diváky."

Kromě toho, že samotné parametry nových motorů se zdají být neodpovídající královně motorsportu, Ecclestonovi také vadí, že utrpí zvuková kulisa.

"Poznal jsem po celém světě mnoho různých lidí - sponzory, promotéry, novináře. A myslím, že pro formuli 1 jsou skutečně důležité dvě věci. První je Ferrari a druhá je hluk," konstatoval Ecclestone.

"Lidé milují ten rámus a vzrušuje je. Když někdo navštíví svůj první závod formule 1, tak se ho pak zeptejte (co se mu líbilo). Řekne, že ten hluk. Vzal jsem několik ruských gentlemanů do Singapuru a pak jsem se s nimi znovu setkal v Rusku. Byl to jejich první závod a já se jich zeptal, co na ně zapůsobilo. Ani mě nenapadlo, že to bude hluk, ale oni řekli, že byl tím nejdůležitějším. Je to neuvěřitelné, opravdu vás dostane."

Nové motory protlačila do pravidel FIA v čele s Jeanem Todtem. Ecclestone říká, že se tak stalo, protože negativní dopady neponese federace. "Abych byl upřímný, tak on není promotér a ten, kdo formuli 1 prodává. Jean a já jsme kvůli tomuto motoru tak trochu ve sporu. Nechápu důvody. Měli jsme KERS a ten měl vyřešit problém, že formule 1 není zelená. A teď máme něco dalšího," uzavřel.

Další článek: Ecclestone bude zřejmě vypovídat v aféře podezřelého prodeje formule 1

18:07 | Norris dostal za nájezd do boxů jen napomenutí. Sportovní komisaři přihlédli k podmínkám na trati.
17:31 | Pokud se díváme správně, tak by měl Stroll i přes penalizaci zůstat 11.
17:30 | Lance Stroll dostal penalizaci 10 sekund a 2 trestné body za kolizi s Gaslym.
16:25 | Norrisovi hrozí penalizace za špatný vjezd do boxů. V 16:45 půjde kde sportovním komisařům.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod Hamilton