Kvůli častým penalizacím budou jezdci při soubojich opatrnější, obává se Russell

Podle George Russella sportovní komisaři v posledních závodech formule 1 udělili až příliš mnoho penalizací, což by podle mladého Brita v barvách Williamsu mohlo mít za následek, že jezdci nyní budou k soubojům přistupovat až příliš opatrně.
Foto: Getty Images / Michael Regan
Kvůli častým penalizacím budou jezdci při soubojich opatrnější, obává se Russell | Foto: Getty Images / Michael Regan

Russell v prvním kole sobotního sprintu na Silverstonu kolidoval s Carlosem Sainzem, za což dostal pro nedělní Velkou cenu Velké Británie trest odsunu o tři místa na startovním roštu.

Ačkoliv sportovní komisaři Mezinárodní automobilové federace (FIA) často nechávají kontakty v prvních kolech bez trestu a považují je za závodní incidenty, tak na Silverstonu kontakt Russella se Sainzem a v neděli kolize Maxe Verstappena s Lewisem Hamiltonem také v prvním kole vyústily v penalizace.

Russell podle svých slov při jednání s komisaři argumentoval právě tím, že ke kolizi došlo v prvním kole.

„O tom jsme se hádali. Myslím, že pro fanoušky, ale i pro závodníky, je vždy dobré těsné a tvrdé závodění. Takže si myslím, že když je rozdáno tolik penalizací, lehce to změní způsob, jak k tomu budou piloti přistupovat. Nikdo tam nechce sedět a být opatrný, protože to nikoho nebude bavit,“ řekl Russell.

Nešťastný okamžik, závodní incident, říkají jezdci o nehodě. Masi s názorem stewardu souhlasí

Nešťastný okamžik, závodní incident, říkají jezdci o nehodě. Masi s názorem stewardu souhlasí

Podle Russella relativně drobný kontakt upoutal takovou pozornost komisařů proto, že Sainze stál tolik pozic.

„Myslím, že je to trochu kruté. Byl to jeden z těch incidentů v prvním kole, kde se toho děje spoustu. Lehce jsem probrzdil, nebylo to nic zlomyslného.

„Nesnažil jsem se ho sevřít nebo tak. Kdyby to byla jakákoliv jiná zatáčka, normálně by pokračoval, možná i přede mnou. Říkají nám, že následky akce se nikdy nezohledňují. Měl jsem ale pocit, že v tomto případě tomu tak bylo. Rozhodnutí ale respektuji. Nakonec, oni vytváří pravidla, takže se toho musíme držet.“

Russell si myslí, že komisaři v posledních dvou podnicích posuzovali tresty přísněji. „Teprve v posledních dvou závodech se s tresty opravdu roztrhl pytel. Nikdo z nás nechce vidět rozdávat tresty týden co týden. Musíme porozumět jejich pohledu na věc. Vždy je hranice mezi tím, zda to je či není penalizace. A možná je to jen náhoda, že v posledních dvou závodech jich bylo více než normálně.“

Další článek: Di Grassimu neprošlo předjíždění skrz boxy, první triumf ve formuli E slaví Lynn!

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00