Kvalifikační režimy zakáže FIA od Monzy. Budou výjimky

FIA zakáže využívání kvalifikačních režimů až od Velké ceny Itálie. Situace ale nebude úplně jednoduchá.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Kvalifikační režimy zakáže FIA od Monzy. Budou výjimky  | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Současné pohonné jednotky jsou velmi složité. Pokud tým jezdí v průběhu víkendu s mnoha režimy motoru a různými výkony, je pro FIA obtížné kontrolovat, zda dodržuje všechna pravidla. 

Od Velké ceny Itálie tak bude možné využívat jen jeden režim. I když situace je trochu složitější. 

FIA chce detailní data o ERS. Má podezření, že někdo podvádí?

FIA chce detailní data o ERS. Má podezření, že někdo podvádí?

Původně měly být kvalifikační režimy zakázány od Belgie, ale výrobci dostali více času, aby mohli na testovacích stolicích připravit nové mapy motorů. 

Teoreticky by měl existovat jeden režim motoru od vyjetí do kvalifikace až po zastavení v boxové uličce po závodě. Tak jednoduché to ale není a ani nemůže být.

Podle Auto Motor und Sport budou existovat výjimky pro kolo, ve kterém jezdec míří na startovní rošt, kolo po skončení závodu, kola za safety carem nebo virtuálním safety carem, kolo před a po kvalifikačním kole a obecně pro jakékoliv kolo, které je o 20 % delší než nejrychlejší kvalifikační kolo v dané relaci.

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Všechny safety cary Mercedesu: Pohotovost drží už přes 430 grand prix

Počet komponent pohonné jednotky je striktně omezen, a tak bude možné využít také speciální režim z důvodu spolehlivosti. Tým ale bude muset okamžitě informovat FIA a nebude možné se z tohoto režimu vrátit zpět.

Dočasně také bude možné provozovat odlišné režimy u různých motorů daného týmu. Jezdci už nasadili nové motory a komponenty, ale často se stává, že různí jezdci jsou v různé fázi životního cyklu motoru, případně se budou vracet ke starší specifikaci apod. Jednotný režim motoru bude muset platit až od třetího nasazeného motoru.

A nakonec ještě jedna výjimka. Týmy budou moci provozovat různé mapy motoru pro různé závody. V Monze tak bude moci být jiný než v Mugellu apod.

Další článek: McLaren nevzdává boj o třetí místo mezi konstruktéry

19:40 | Tip: Pokud cestujete, nebo chytáte nějakou zahraniční televizi, může se hodit přehled kanálů, které ve světě vysílají F1: odkaz
20. června | Cunoda po nehodě a výměně převodovky odstartuje z boxové uličky.
20. června | Za chvíli závod F3. Mokro, pravděpodobnost deště 100 %.
19. června | Toto Wolff řekl, že jeho komentáře, že by Mercedes mohl o jezdecké sestavě rozhodnout až v zimě, byl vtip... vystřelil si z opakovaných dotazů novinářů.

GP Štýrska 2021

Pátek 25. června 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 26. června 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 27. června 2021
Závod 15.00