Kvalifikační pravidlo 107 procent by se mělo vrátit, souhlasí Webber

Mark Webber podpořil úvahy FIA o návratu k pravidlu, které umožní start v Grand Prix pouze jezdcům, jejichž kvalifikační čas nepřesáhl 107 procent hodnoty pole position.

Formule 1 o něm začala hovořit v Bahrajnu, protože si jezdci stěžovali na pomalé vozy nových týmů. Většina nováčků v závodě brzy odpadla, takže nakonec nebylo možné si ověřit, jak velké komplikace budou v neděli působit.

"Četl jsem, že se příští rok vrátí pravidlo 107 procent, což samozřejmě bude dobré," uvedl Webber. "Paul Stoddart (bývalý šéf Minardi, pro které Webber v roce 2002 jezdil) se s ním musel pokaždé vyrovnat a občas jeho vozy jely domů. Je to dobré pravidlo pro nastavení laťky, aby byly přípravy na odpovídající úrovni."

V letošní sezóně nebude možné pravidlo zavést, protože by s ním musely souhlasit všechny týmy a například Mike Gascoyne za Lotus deklaroval, že by ho nepodpořil, protože by se jednalo o změnu podmínek v průběhu sezóny. Navíc kvůli zákazu testování jsou možnosti dohánět ztráty velmi omezené.

V systému třídílné kvalifikace by pravidlo 107 procent vyžadovalo určité úpravy, protože trať s rostoucími nánosy gumy během kvalifikace zrychluje, takže by nebylo spravedlivé srovnávat časy těch nejpomalejších z první části s nejlepším kolem třetí části.

Pokud by pravidlo platilo od začátku roku, v Bahrajnu by na něj doplatily jen vozy HRT. A i když tým přijel na okruh spíše testovat než závodit, Webber má pro to pochopení, stejně tak pro Čandhoka, který ani nenastoupil do tréninků.

"Má zkušenosti z nižších závodních sérií, což je dobré," řekl Australan. "Není to jako před pár lety v Budapešti, kde jsme měli jednoho izraelského jezdce (Nissany), to byl naprostý blázinec. Čandhok ví, o co jde, a řekl nám, že na Grand Prix přijeli testovat. Někdo bude říkat, že to není dobré, někdo zase, že je to nutné."

Další článek: Přečtěte si nové číslo F1Magu s ohlédnutím za GP Bahrajnu

17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.
11:15 | Dnes a zítra pokračují testy 18palcových pneumatik. V Imole jezdí Mercedes. Za volantem je dnes Hamilton.
18. dubna | Incident mezi Bottasem a Russellem bez trestu. Podle nich Bottas držel linii, nechal místo na úrovni šířky vozu. Jednalo se s ohledem na podmínky o závodní incident.
18. dubna | Před sportovní komisaře jdou i Stroll a Gasly za incident ve 2. zatáčce 11. kola.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen